A csalánkiütés nagyjából a lakosság negyedét érinti, így elég sokan találkoznak vele életük során legalább egyszer. Nem ismeretlen jelenség, és nem is kifejezetten veszélyes, azonban kellemetlen és mivel hirtelen jelentkezik, nem is igazán lehet felkészülni rá. A kiütés diagnózisa egyszerű, hiszen a kiütések könnyen felismerhetőek: az irhában kialakuló vizenyőről beszélünk, ami a bőrfelszínből kissé kiemelkedik, általában sötétrózsaszín, viszket és sokféle alakú lehet. A szúnyogcsípéssel szokták összetéveszteni, ám azzal ellentétben tömegesen jelentkezik és annál sokkal hamarabb el is múlik. A csalánkiütés olykor járhat bevérzéssel és különféle más allergiás reakciókkal is, mint a köhögés, tüsszögés, szemviszketés, vagy az angioneurotikus ödéma. Utóbbi például a nyelv, a gége vagy a szem duzzanatát is jelentheti, és így veszélyes is lehet, ha nem figyelünk oda rá.
Csalánkiütés - Mi okozza?
A csalánkiütést könnyű felismerni, de okát már nem minden esetben egyszerű azonosítani, hiszen többféle hatás is kiválthatja. A kiváltó allergének pedig lehetnek többek között gyógyszerek, ételek vagy akár baktériumok fehérjéi is. Utóbbi akkor okoz jellemzően csalánkiütést, ha például egy gyulladásos gócban megtalálható a szervezetben, mint egy tüszős mandulagyulladás során. A bőrrel érintkező anyagok is kiválthatnak allergiás reakciót, ilyenkor beszélünk contact urticariáról. Nem minden csalánkiütést okoznak a fentiek, hiszen okozhatja a bőrt érő nyomás, dörzsölés, vagy éppen a túlzott hideg vagy túlzott meleg, a napfény, de akár az izzadás is. Ezek mind a csalánkiütések különböző fajtái.
A hisztamin azonban allergia nélkül is okozhat csalánkiütést, például hisztamin tartalmú, illetve hisztamint felszabadító ételekkel. Ilyen az intolerancia reakció is, amikor a hisztamin olyan anyagok miatt szabadul fel, mint a tiramin, a szalicil, és számos gyógyszerfajta. Előjöhet egyébként a csalánkiütés stressztől és más pszichés eredetű problémáktól is, de olyan is van, hogy szinte lehetetlen az okát megállapítani.
Hogyan lehet megszüntetni és elkerülni?
A csalánkiütés általában magától elmúlik viszonylag rövid időn belül és nem is tér vissza. Enyhíteni lehet antihisztaminokkal, hűsítő krémekkel. Amennyiben gyakran megjelenik, nagy kiterjedésű vagy ödéma is társul hozzá, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hogy kiderítsük az okát és a későbbiekben elkerüljük. Ilyen megoldás az, ha egyes ételeket, alapanyagokat nem fogyasztunk többet, vagy csak mértékkel, kerüljük a túlzott izzadást, vagy óvjuk bőrünket az erős napfénytől (ami egyébként is ajánlott). Ha gyulladás van a háttérben, akkor azt kell megszüntetni, ha belgyógyászati probléma, akkor azt kell meggyógyítani és eltűnik.