Lázról akkor beszélünk, ha a testhőmérséklet 38,2 °C fölé emelkedik. Ez a hőmérsékletváltozás szervezetünk számára lehet hasznos és veszélyes is. De miről ismerhetjük fel lázmérő nélkül is, hogy lázasak vagyunk?

A megemelkedett testhőmérséklet a szervezet védekező mechanizmusa a kórokozókkal szemben: ha testünk idegen anyagot érzékel, felgyorsítja sejtjeinek mozgását, hogy hatékonyabbá tegye az ellene való küzdelmet. A láz hátterében állhat fertőzés (baktérium, gomba, vírus), gyógyszer vagy oltás, autoimmun megbetegedés, az idegrendszer működési zavarai vagy a nyári időszakban gyakori napszúrás is.
Az árulkodó jeleknek hála akkor is könnyedény észrevehetjük, hogy a testhő megemelkedésével van dolgunk, ha nincs a közelünkben lázmérő. Különösen idősek és gyermekek esetében kell ezekre nagyon odafigyelnünk, mert náluk a legveszélyesebb a magas láz.
Az egyik leggyakoribb kísérő tünet a bágyadtság, fáradtság. Könnyen felismerhetjük a lázat a kába arckifejezésről, fáradt, csillogó szemekről és a kissé kedvtelen hozzáállásról. Tapasztalható enyhe fejfájás és a végtagok gyengesége, sőt, sok esetben étvágytalansággal is jár az erőtlen állapot. Ha a hőemelkedést hányás vagy hasmenés is kíséri, az különösen megviselheti a szervezetet.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Sokszor előforduló tünet még a hidegrázás. A folyamattal összehúzódnak bőrünk erei, sokszor lúdbőrösek leszünk, megborzongunk, fázunk és izomremegést is tapasztalhatunk.
Egy másik, igen sűrűn érzékelhető jelenség a keringési zavarok megjelenése. Ez azért alakul ki, mert a nagyobb mértékű hőtermelés miatt megnő a szervezet oxigénigénye. A jelenséget szaporább légzésről, pihegésről, levegő utáni kapkodásról ismerhetjük fel, de akár a gyorsabb légzés miatt felgyorsul pulzust is kitapinthatjuk. Szintén a keringési zavarok jelzője a forró fej, nyak és test, ezekkel együtt pedig hideg végtagok.
Ritkább jelenség, de a láz kialakulásakor beindult védekező folyamatok miatt néhány esetben különböző bőrelváltozásokat is érzékelhetünk. Bőrpírt, herpeszes kiütéseket, allergiás reakciókat, de akár gennyes bőrjelenségeket is tapasztalhatunk a szervezet által termelt gyulladáscsökkentő anyagok miatt.
A gyógyulási fázisban szervezetünk hőközponti szabályozása újra normalizálódik. Ahhoz, hogy visszaálljon a test hőmérséklete az átlagosra, nagy hőleadást kell produkálnia. Ezt nagymértékű izzadásként érzékelhetjük, mely nem csak folyadék-, de sóveszteséggel is jár. Figyeljünk rá, hogy ezt minden esetben pótoljuk, elkerülve a kiszáradást.
Járványidőszakban alapvető közös érdek, hogy különösen odafigyeljünk a higiéniára, ami nem csak egészségünk megőrzését, de a vírus terjedésének megakadályozását is szolgálja. Lássuk, melyek a legalapvetőbb higiéniai szabályok!
Hetek óta nincs olyan nap, amikor ne jutnának főszerephez a koronavírus terjedéséről szóló híradások. A tudás érték – ezért most összegyűjtöttük a legfontosabb alapvető tudnivalókat a koronavírusról.
Ha egy tökéletes utazást tervezünk az ünnepek után, felvetődhet a kérdés, hogy milyen gyógyszereket vigyünk magukkal. Sokat számít, hogy egy síelésre, egy tengeri útra vagy egy itthon eltöltött hétvégére készül.
A nyári hőség mindenkit kikészít, főleg ha több napon át nem hűl le a levegő. Az alábbi tippek azonban segítenek abban, hogy jobban viseljük a kánikulát.
Fejfájás, magas láz, maradandó károsodások – többek közt ezek lehetnek egy kullancscsípés következményei. Épp emiatt nagyon fontos, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk annak érdekében, hogy minél távolabb tartsuk őket.