Hogyan terjed a koronavírus?
A vírus emberről emberre cseppfertőzéssel, fertőzött váladékokkal direkt vagy indirekt úton terjed. A kórokozó elsősorban kilégzéssel, köhögéssel, tüsszentéssel jut a levegőbe. Mivel – egyelőre meg nem határozott ideig – többek között üveg-, fém- és műanyag tárgyakon is életképes marad, különböző tárgyak érintésével is elkapható. A lappangási ideje (ez a fertőzés és a tünetek megjelenése közötti időszakot jelenti) 2-14 nap, mely idő alatt már fertőzhet. Gyakran előfordul, hogy egészséges emberek is hordozzák a kórokozót, de mivel nincsenek tüneteik, nem tudnak erről, és észrevétlenül is terjesztik a betegséget.Kiket érinthet a betegség?
A vírus bárkit megtámadhat, de a fertőzés leginkább az idősekre, a krónikus betegségekben (szív- és keringési betegségek, tüdőbetegségek) szenvedőkre, illetve a legyengült immunrendszerrel rendelkező egyénekre (például a HÍV fertőzöttek és a szervátültetésen átesettek) veszélyes.Milyen tünetei vannak?
A koronavírus elsősorban a légutakat, azok nyálkahártyáját támadja meg, de súlyos esetben az egész szervezetre kiterjedhet. A betegségnek nincsenek jellegzetes tünetei, azok nagyban hasonlítanak az influenza vagy más légúti megbetegedés szimptómáihoz, és súlyosságuk egyénenként eltérő lehet.- láz
- fejfájás
- fáradékonyság, gyengeség, levertség
- köhögés
- légzési nehézség, légszomj
Hogyan védekezzünk a koronavírus ellen?
Mivel vírusfertőzésről van szó, az antibiotikumok teljesen hatástalanok a koronavírussal szemben, sőt, azok indokolatlan szedése kifejezetten káros lehet. Jelenleg nem tudunk olyan gyógyszerről, mely specifikusan e vírus ellen hatna. A kezelés a tünetek enyhítését, az immunrendszer erősítését és súlyos esetben az életfunkciók stabilizálást foglalja magában. Megelőzésképp a következőket tartsuk szem előtt:- Higiéniai szabályok fokozott betartása.
- Rendszeres és hatékony, legalább fél percig tartó, meleg vizes, szappanos kézmosás.
- Kézfertőtlenítő szerek alkalmazása, főleg ha nincs lehetőségünk kezet mosni.
- Zsúfolt, szűk, zárt terek kerülése.
- Gyakori, kiadós szellőztetés.
- Fertőzött emberek vagy szoros kontaktjaik kerülése.
- Az érintett országokba (legfőképp Kínába) tervezett utazás elnapolása.
- Fontos tudni: az arcmaszk nem véd meg a fertőzéstől, annak használatával kizárólag a már beteg ember tudja csökkenti a fertőzés továbbadását.
2020. május 5.