Mi a porckorongsérv?
Az egyes csigolyák közötti "gumipárnák" a porckorongok. Ezek összelapulása, egyéb elváltozása panaszokat okozhat. A porckorong egy kicsit olyan, mint egy zselés fánk, amelynek keményebb a belső, mint a külső része. A porckorongsérv az, amikor a "zselé" kitüremkedik a keményebb, külső részen. A herniálódott porckorong nyomhatja a kilépő idegeket és a gerincvelőt is, ezzel fájdalmat, zsibbadást, vagy izomgyengeséget, esetleg bénulást is okozhat a karban vagy lábban. Sok ember ezzel szemben nem tapasztal tüneteket, mivel kicsi az elváltozás, nem nyom semmit. A legtöbb esetben nincs szükség műtéti beavatkozásra és a beteg gyógytornával és életmódváltással meggyógyulhat.Tünetek
Legjellemzőbben sérv a deréktájon (lumbalis gerinc) fordul elő, bár a nyakunk is fokozott kockázatnak van kitéve (nyaki gerinc). A porckorongsérv leggyakoribb tünetei: kar vagy lábfájás. Ha a porckorongsérv a derék részén helyezkedik el, akkor általában a legintenzívebb fájdalmat a fenék, a comb és a lábikra táján érezhet. Akár a fájdalom kisugározhat a lábfej egy részébe, vagy egészébe is. Ha a porckorongsérv a nyaki gerincnél található, akkor a fájdalom általában a vállon és a karon, a kézfejen a legerősebb. Ez a karba vagy lábba sugárzó fájdalom fokozódik, ha köhög, tüsszent, vagy gerincét bizonyos helyzetbe mozdítja. Zsibbadás vagy bizsergés. Azok a betegek, akiknél jelen van a porockorongsérv, gyakran észlelnek zsibbadást vagy bizsergést az érintett idegek lefutásának megfelelően. Gyengeség. Az érintett idegek által beidegzett izmok gyengék lehetnek.Mikor kell orvoshoz fordulni?
Forduljon orvoshoz, ha a nyakfájás vagy a hátfájás lefelé halad a karján vagy a lábán, ha zsibbadás, bizsergés, gyengeség kíséri, illetve ha a fájdalom nem szűnik. Sürgősségi orvosi ellátást igényel, ha: Ha a fájdalom tűrhetetlen, ha vizeletét vagy székletét nem tudja tartani, ha hirtelen érzéketlenség, bénulás lép fel.
Okok, melyek a porckorongsérvet kiváltják:
Magsabb életkorban a porckorongok elveszítik víztartalmuk egy részét. Ez merevvé és hajlamosabbá teszi azokat a kiszakadásra vagy a törésre, egy kisebb csavarás vagy ütés hatására is.
Egyes esetekben a nehéz tárgyak emelése vezethet a porckorongsérvhez. Ritkán a traumás esemény, mint például egy esés, vagy autóbaleset. Leggyakrabban a sokáig és sokszor ismétlődő mozdulatok, a gerincet terhelő tartás (számítógép, mobiltelefon nyomkodás) az, ami a porckorongsérv kialakulását elősegíti.
Kockázati tényezők
Az olyan tényezők, amelyek növelik a gerincsérv kialakulásának kockázatát: Súly. A nagy súlyfelesleg a hát alsó részén lévő csigolyáknál jelentkezik. Foglalkozás. A nehéz fizikai munkát végző embereknél nagyobb a kockázata a hátproblémáknak. Rendszeres emelés, húzás, tolás, oldalirányú hajlítás és csavarás növelheti a porckorongsérv kockázatát. Genetika. Néhányan öröklik a hajlamot a gerincsérvre.A porckongsérv megelőzése
A legjelentősebb megelőző lépés a testmozgás. A törzs izmainak erősítése segít stabilizálni és támogatni a gerincet. A jó testtartás is nagy szerepet játszik a gerinc egészségének megőrzésében. Ez csökkenti a gerinc és a porckorongok nyomását. Tartsa a hátát egyenesen és helyesen, különösen hosszabb ideig tartó ülések esetén. Emeljen a megfelelő módon, inkább a lábát - nem a hátát - használva. Tartsa meg az az egészséges súlyát. A súlyfelesleg nagyobb nyomást gyakorol a gerincre és a porckorongokra, így érzékenyebbé téve Önt a herniációra.
2017. december 4.