A vitaminok szerepe a szervezetünkben
A kalcium például életünk minden szakaszában fontos, hiszen többek közt a csontjaink egészségéért felel, kisbabáknál pedig a kutacs záródásában és a csontok fejlődősében van nagy szerepe. A vitaminok és az ásványi anyagok továbbá megerősítik az immunrendszerünket, szabályozzák az anyagcserénket, illetve elengedhetetlenek a csontvázunk, a vérkeringésünk és a sejtképzés számára.
Vitaminbevitel csecsemők és kisgyermekek esetében
Egy újszülött számára majdnem minden szükséges vitamin megtalálható az anyatejben, ehhez azonban az anyukának változatosan és egészségesen kell étkeznie. Ha ezt megteszi, akkor nincs szükség vitaminpótlásra. A gyermekeknek a későbbiekben sem kell szedniük táplálékkiegészítőket. Ha megfázik a kisbaba, akkor sok szülő a szükségesnél több C-vitamint próbál bevinni gyermeke szervezetébe. Amennyiben ezt gyümölcsökkel és zöldségekkel teszik, akkor nem árthatnak gyereküknek, hiszen a felesleges C-vitamin a veséken keresztül kiválasztódik. A mesterséges készítmények túladagolása azonban puffadáshoz és hasmenéshez is vezethet.
Vitaminban gazdag élelmiszerek
A C-vitamin megvéd minket a különféle fertőző betegségektől, és megerősíti a kötőszöveteket. Az A-vitaminnak nagy szerepe van a látásunk fejlődésében, a sejtek növekedésében és bőrünk megújulásában. Lássuk, hogy élelmiszerekben található az alábbi vitaminokból a legtöbb:
- A-vitamin: tejzsír, hal, máj
- B-vitamin: hús, borsó, zabpehely, hal, gabonafélék
- C-vitamin: citrom- és narancsfélék, csipkebogyó, kivi, paprika, homoktövis
- D-vitamin: a szervezetünk termeli, csekély mennyiségben megtalálható halban és tejben, belsőségekben
- E-vitamin: növényi olajok, teljes kiőrlésű termékek
- Kalcium: tej és tejtermékek, zöldség, lenmag, mák
- Vas: fehér bab, spenót, dió, hús, chia mag
- Jód: tengeri hal, brokkoli, gomba, jódozott só
- Magnézium: napraforgómag, földimogyoró, mogyoró, köles
- Fluorid: jódozott só, köles, spenót, szardínia
- Cink: tojás, lencse, búzapehely, napraforgómag, marhahús
- Folsav: saláta, tojás sárgája, sajt, brokkoli
Változatos étkezés
Kisbabák és gyermekek számára nem szükséges előre megírt étrend készítése, mindössze nagy figyelmet kell fordítani a változatos étkezésre, továbbá az elegendő zöldség és gyümölcs fogyasztásra. Utóbbiakat ajánlott minden étkezéshez enni, ugyanis rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Hetente egyszer vagy kétszer készítsünk húst és halat, az édességeket pedig próbáljuk meg mellőzni.
A változatos étkezés, a rendszeres mozgás és a friss levegő pont annyi vitamint juttat gyermekünk szervezetébe, amennyire szüksége van, így nem kell mesterségesen előállított táplálék kiegészítőket adnunk. Ez alól csak a D-vitamin kivétel, mely pótlása főleg a téli hónapokban elengedhetetlen.