Spenót
Kiegyensúlyozott táplálkozással és a megfelelő élelmiszerek kiválasztásával jelentősen megnövelhetjük a folsavbevitelünket. A folsav megtalálható állati és növényi eredetű élelmiszerekben, de a
spenót ezek közül is kiemelkedő szerepet tölt be, hiszen 100 grammban 145 mikrogramm folsav található.
Kelkáposzta és saláta
A spenóton kívül a zöld leveles saláták szintén rengeteget tartalmaznak ebből a fontos B-vitaminból, így ezeket is sűrűn fogyasszuk. Ha például megeszünk 100 gramm kelkáposztát, akkor 190 mikrogramm folsavat juttatunk a szervezetünkbe. Ugyanekkora mennyiségű salátában 145 mikrogramm van, az endíviában pedig 100.
Kelbimbó
A kelbimbó egy igazán megosztó zöldség, hiszen míg egyesek szeretik, addig mások több messzire elkerülik. Utóbbi azonban nagy hiba, hiszen ezekben a bimbókban rengeteg egészséges hatóanyag található, többek közt folsav is: 100 grammban pontosan 182 mikrogramm.
Elkészítése során azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy a folsav egy vízben oldódó vitamin, aminek egy része elvész a főzés során keletkező hő hatására. Ezért rendkívül fontos, hogy minél kíméletesebben készítsük el.
Zöldborsó
Ez a zöldség sokkal közkedveltebb a kelbimbónál, és szintén rengeteg folsavat tartalmaz: 100 grammban 159 mikrogramm folsav található. Ha régen ettünk már egy finom zöldborsólevest, akkor épp itt az ideje!
Csicseriborsó és további hüvelyesek
A legtöbb folsavat tartalmazó zöldség a csicseriborsó. Ebben a száraz hüvelyesben ugyanis 340 mikrogramm található belőle. Ezen kívül kitűnő kalcium- és fehérjeforrás, továbbá a rosttartalma is igencsak magas.
A csicseriborsón kívül azonban számos más olyan hüvelyest fogyaszthatunk, melyekkel sok folsavat juttatunk a szervezetünkbe:
- 100 gramm szójabab = 250 mikrogramm folsav
- 100 gramm fehérbab = 200 mikrogramm folsav
- 100 gramm lencse = 170 mikrogramm folsav
- 100 gramm mungóbab = 140 mikrogramm folsav
- 100 gramm vesebab = 130 mikrogramm folsav
- 100 gramm zöldbab = 70 mikrogramm folsav
Búzacsíra és búzapehely
Nem csupán a hüvelyesekben van rengeteg folsav, hiszen a búzacsíra is tele van ezzel a fontos B-vitaminnal: 100 gramm ugyanis 520 mikrogramm folsavat tartalmaz. A búzapehelyben sokkal kevesebb található, de azért a 195 mikrogramm sem elhanyagolgató mennyiség. A búzapelyhet akár rászórhatjuk a reggeli müzlinkre is, ezzel felértékelve azt.
Földimogyoró
A dióval és a mogyoróval szemben a földimogyoró szintén gazdag folsavban, hiszen 170 mikrogrammot tartalmaz. Meglepő módon a földimogyoró egyébként a hüvelyesek rendjébe tartozik.
Quinoa
Amennyiben nem csupán a folsavbevitelünkre figyelünk, hanem összességében fontos számunkra az egészséges és kiegyensúlyozott étkezés, akkor a quinoa nem hiányozhat a konyhánkból. Mindössze 100 grammban 184 mikrogramm folsav van, ezen kívül pedig rengeteg vas és fehérje is található benne.