5 tipp, hogy elkerüljük a légkondi betegségeket

5 tipp, hogy elkerüljük a légkondi betegségeket

Kapcsolódó tünetek:

A klíma veszélyei

A modern légkondicionáló kellemes hőérzetet biztosít és szűri a levegőt – a pollent, a szálló port –, de ha nem megfelelően használjuk, ártalmas lehet. A nagy hőmérsékletkülönbség, a ki-be járkálás és a direkt hideg levegőáramlás könnyen okozhat felső légúti panaszokat (náthát, fülfájdalmakat, arcüreggyulladást, köhögést), kötőhártya-gyulladást, ízületi fájdalmakat és kiszáríthatja a nyálkahártyát is.

A klíma friss levegőt nem biztosít, a zárt helyiségben lévő, elhasznált levegőt hűti és cirkuláltatja, amelyben baktériumok, vírusok, por, pollen és akár gombaspórák is lehetnek. Ez utóbbi közül legveszélyesebb a Legionella, amely akár súlyos tüdőgyulladást is okozhat.

A gépkocsi- és a lakossági klímák nem ilyen – azaz nem nedves hűtési – technológiával működnek, ezért azoknál nem kell tartani a legionellózistól, ellenben gombás fertőzéstől igen! A mikroorganizmusok – többek között a gombaspórák – belégzése allergiás reakciót, asztmás rohamot is kiválthat.

Klíma kisokos

  • Tisztíttassuk klímaberendezéseinket rendszeresen! Ha szükséges, cseréltessük ki a szűrőket is!
  • Ne tartózkodjunk a légáramlat alatt és mindig legyen nálunk egy vékony pulóver, amit a vállunkra, derekunkra tekerhetünk, ha éreznénk a hideg levegőt!
  • Ügyeljünk arra, hogy 6-7 foknál sose legyen nagyobb eltérés a külső és a belső hőmérséklet között!
  • Ha úgy érezzük, száraz, ég a szemünk, használjunk szemcseppet vagy műkönnyet, a bőrünket védjük hidratáló krémekkel és a belső hidratálásról se feledkezzünk el! Óránként igyunk meg egy nagy pohár vizet, teát!
  • Rendszeresen szellőztessünk, hogy a helyiségben lévő levegő kicserélődjön!
2016. augusztus 15.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek