1. Szívbarát mozgásforma választása
Aki hosszú ideig nem mozgott rendszeresen, az kezdje napi 20-30 perc kiadós sétával a szívbarát életmódra váltást! A biciklizés is ideális mozgásforma. Ha vidéken élünk, akár munkába, iskolába is kerekezhetünk. Könnyen megtanulható sport a rollerezés is, és egy összecsukható roller a segítségünkre lehet, hogy gyorsan odaérjünk a célállomásra.2. Kiránduljunk!
A szabadban töltött időnek számos előnye van, többek között a hangulatunk is javul, a napsugárzás hatására szintetizálódó D-vitaminnak pedig gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatásai is vannak. Érdemes megbarátkozni a nordic walking botokkal: ez a két, állítható magasságú túrabot bármely korosztály számára használható, ízületkímélő, és könnyebbé teszi a kirándulást az egyenetlen talajviszonyok között. Ha tehetjük, menjünk minél messzebb a nagyvárosoktól, több kutatás is kimutatta ugyanis, hogy a szmog rossz hatással van a szívünk, az ereink egészségére, emellett a zajterhelés is komoly rizikófaktort jelent.3. Piacozzunk!
A piacozás nem csak kiváló program, de az egészségünk miatt is fontos, hogy onnan szerezzük be a friss zöldségeket, gyümölcsöket. Vegyünk friss retket, paprikát, paradicsomot, jégsalátát, de érdemes további egészséges zöldségeket is felfedezni! A szárzeller, vagy más nevén angol zeller alacsony kalóriatartalma mellett igen gazdag ásványi anyagokban és rostokban, így az egészséges életmódba könnyedén illeszthető. Elterjedt szívbarát zöldség a brokkoli és a spenót, melyek K-vitamin tartalma az érelmeszesedést segít megelőzni, a kálium és folsav pedig csökkenti a vérnyomást. Bár nem hazai zöldség, mégis érdemes rendszeresen fogyasztani avokádót is, mert normalizálja a vér koleszterinszintjét. Hamarosan itt a spárga szezonja is, ebből is érdemes minél többet fogyasztanunk, hiszen kitűnő értisztító hatású, segít megelőzni a vérrögök kialakulását. Hetente legalább egyszer, de inkább kétszer szerezzünk be friss halat is a piacon, a benne lévő Omega 3-zsírsavak ugyanis védik szívünk egészségét.4. Fogyasszunk vörösbort!
A vörösbor nagy koncentrációban tartalmaz antioxidánsokat és polifenolokat, többek között rezveratrolt, amiről több vizsgálat is kimutatta, hogy javítja az erek működését, ugyanakkor csökkenti a véralvadás bekövetkezését, ami az érkatasztrófák alapvető tényezője. Ha azonban egy pohárkánál többet fogyasztunk el, az már kedvezőtlenül hat a szívre, gyorsul a pulzusszám és emelkedik a vérnyomás - vagyis a második pohár már stresszorként hat a szervezetre, így növeli a szívbetegségek kockázatát.5. Menjünk el kivizsgálásra!
Ha nincs problémánk, 40 éves kor felett akkor is érdemes évente egyszer részt venni egy alapos kontroll vizsgálaton. Ennek része egy általános beszélgetés, majd EKG-vizsgálat és szívultrahang, amely az esetleges rejtett szívproblémákat hivatott felderíteni. Ezután megmérik a testösszetételünket, és részt veszünk egy aerob teljesítmény vizsgálaton, azaz terhelés alatt futnunk kell, vagy kerékpározni, esetleg evezni. Vérvétel után értékelik a laboreredményeket is, mutatnak-e kóros eltéréseket. Az orvosok egybehangzó véleménye, hogy a megelőzés nagyon fontos, ne adjunk esélyt a betegség kialakulásának!
2017. május 13.