Mozogjon rendszeresen!
A tudósok a bizonyítékok alapján határozottan ajánlják a rendszeres mozgást. Naponta legalább 30 perc sport már kimutathatóan pozitív hatással van a szervezetre, növeli annak ellenálló képességét a betegségekkel szemben. Fontos azonban, hogy ha rendszeresen edz, ne hajtsa túl magát és tartson pihenőnapot! A túl sok és túl intenzív edzések hatására ugyanis káros gyökök keletkeznek, melyek gyengítik a szervezetet.Fogyasszon alacsony kalóriatartalmú ételeket!
A kutatások szerint jelentősen csökken az agresszív tumor kialakulásának kockázata azoknál, akik odafigyelnek a táplálkozásukra és alacsony kalóriatartalmú egészséges ételeket fogyasztanak. Alacsony kalóriatartalmúnak tekinthető az az élelmiszer, amelynek 100 grammjában 125 kalóriánál kevesebb található.Korlátozza a vörös hús fogyasztását!
Ajánlott a vörös hús – marha, sertés, bárány- fogyasztásának korlátozása: heti 500 grammnál több vörös hús ugyanis már jelentősen növeli a betegség kialakulásának kockázatát. Válassza a legkevésbé feldolgozott húsokat, rendszeresen kerüljön hal a tányérjára!Kerülje az egészségtelen ételeket!
A cukrot, a fehér lisztet és a feldolgozott, túlfinomított élelmiszereket, cukros üdítőket, péksüteményeket hagyja inkább a polcon! Amellett, hogy rengeteg felesleges kalóriát tartalmaznak, semmilyen értékes tápanyagot nem biztosítanak a szervezetnek.Válassza a teljes kiőrlésű és rostban gazdag táplálékokat!
A fehér liszt helyett válassza a teljes kiőrlésűt, melyből már igen széles a választék, így mindenki megtalálhatja a számára leginkább megfelelőt. Minden nap fogyasszon gyümölcsöt és zöldséget is és részesítse előnyben, lehetőség szerint a friss, hazai, lehetőleg bio idényterméseket! Reformálja meg főzési szokásait: a zöldségeket lehetőleg nyersen fogyassza, vagy hosszas főzés és sütés helyett párolja azokat! Használjon hidegen sajtolt növényi olajokat: tökmagolajat, extra szűz olívaolajat! Só helyett fűszerekkel, szárított zöldségekkel ízesítse az ételeket!Csökkentse az alkoholbevitelt!
A legjobb, ha nem fogyaszt rendszeresen alkoholt, de napi egy pohár bornál semmiképpen ne igyon többet, ha kímélni szeretné a szervezetét! Az alkalmi alkoholfogyasztásnál is ügyeljen arra, hogy csak mértékkel élvezze a szeszes italokat.Figyeljen oda a természetes vitaminpótlásra!
Lehetőség szerint természetes forrásokból töltse fel szervezete vitaminraktárait, ne szedjen mindenféle vitamint anélkül, hogy szakembert megkérdezne! Bizonyos időszakokban- például télen, influenza szezonban – szükséges a pótlás, de érdemes orvosa vagy gyógyszerésze tanácsát kikérni vagy multivitamin készítményt választani, hogy a vitaminok optimálisan hasznosuljanak a szervezetében!Járjon rendszeresen szűrésre!
Évente vegye igénybe a szűrési lehetőségeket, a vérvizsgálattal történő PSA szűrést és a hasi ultrahangot, illetve panasz esetén és 40 éves kor felett az urológiai vizsgálatot! Az alábbi gyanút keltő tünetek esetén pedig azonnal keressen fel szakorvost:- gyakori, sürgető vizelési inger,
- éjszaka többször jelentkező vizelési inger,
- vizeletürítési nehézség, esetleg vizeletelakadás,
- akut gyulladásra utalhat a láz, hidegrázás, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalom.
2017. március 17.