Mi okozhatja?
Leginkább attól alakulhat ki a nagyon kellemetlen panasz, hogy a hüvely vagy a gát környékéről baktériumok juthatnak a húgycsőbe, ahonnan tovább kerülhetnek a hólyagba vagy a prosztatába férfiak esetében. A leggyakrabban az E.coli nevű baktérium okozza a fertőzést. Főként azokat veszélyezteti a húgyúti fertőzés, akik aktív szexuális életet élnek. Gyakori vagy hosszú aktusok után érdemes vizeletet üríteni, ugyanis könnyen baktériumok, kórokozók kerülhetnek a húgycsőbe szexuális együttlét során. Az aktusok utáni vizelés mellett javasolt egy gyors mosakodás is, annak érdekében, hogy minél kevesebb baktérium maradjon a nemi szervek közelében. A kevés folyadékot fogyasztókat és a cukorbetegeket is jobban meg tudja támadni a fertőzés. Mindemellett a vizeletet sem szabad sosem sokáig tartogatni, hogy ne szaporodhassanak el a vizeletben a kórokozók.Tünetek
A húgyúti fertőzések tünete a folyamatos vizelési inger mellett az égető, csípő vizelet, amelynek színe sötét, zavaros, és akár görcsös hasi fájdalom vagy láz és rossz közérzet is kísérheti. Minden ilyen jellegű panasznál orvoshoz kell fordulni, nem csak akkor, ha a vizeletben vér is található.Megelőzés
Néhány dolog betartásával csökkenthető a fertőzés kialakulásának esélye, még a nászutasok esetében is. Fontos higiénikusan tartani az intim tájékot, illetve érdemes kerülni azokat a szappanokat, amelyek lúgosítják a pH-ját, ugyanis a lúgosító lemosók, szappanok elpusztítják a nemi szervek védekező képességét. Sokkal jobb semleges szappanokat használni, és rendszeresen mosakodni. Fontos a vitaminok, ásványi anyagok fogyasztása, és naponta legalább 2-3 liter víz ivása. Ezek segítségével erősödik az immunrendszer, illetve a vese megfelelő működésre van biztatva. A sok folyadék fogyasztása kifejezetten fontos azért, hogy a kórokozókat kimossa a szervezetből, kitisztuljon a húgyhólyag és a húgyvezeték.
Hidegben érdemes a derekat és a vese környékét melegen tartani, és nem hagyni, mert a hidegben lévő, fázó szövetekben könnyebben szaporodnak a baktériumok.
Kezelés
Ha a megelőzés nem sikerült, és a kórokozók elszaporodtak, javasolt a még több folyadék fogyasztása, tőzegáfonya lé ivása vagy tőzegáfonya kivonat szedése, amely jótékony hatással van a húgyutakra, megakadályozza a baktériumok kitapadását a hólyagfalra. A tőzegáfonya mellett a kamillatea is javasolt, amely gyulladásgátló hatású. Ne felejtsük el azonban, hogy orvoshoz kell fordulni, ugyanis a fentiek mellett antibiotikumos kezelés is javasolt.
2017. október 5.