A jódnak szerepe van az anyagcsere normál működésében, a csecsemők és gyerekek szellemi fejlődésének elengedhetetlen „kelléke”. A hormonok önmagukban 65 százaléknyi jódot tartalmaznak, ezek alapján nem meglepő, hogy jódhiány esetén anyagcserezavarok és fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki.
Azokon a területeken, ahol nem kielégítő a jódellátottság, gyakrabban fordulnak elő pajzsmirigybetegségek: leginkább jódhiányos területek a kontinensek belső részein és a hegyvidékeken találhatók.
Alapesetben a jód a táplálkozás során és az ivóvízzel kerül be a szervezetünkbe és összegyűlik a pajzsmirigyben. Hazánk területének 4/5-e közepesen jódhiányos, az itt megtermelt élelmiszerek nem tartalmaznak kellő mennyiségű jódot.
Jódhiányra utaló tünetek
A jódhiány legjellegzetesebb tünete felnőtteknél a golyva, más néven jódhiányos struma. Azért alakul ki, mert a pajzsmirigy növekedéssel ellensúlyozza azt, hogy nem képes a szükséges mennyiségű hormont megtermelni. Ez a betegség sokáig fennállhat különösebb panasz nélkül, de ezzel fennáll egy súlyosabb pajzsmirigyzavar kialakulásának kockázata.
A jódhiány miatt testsúlynövekedés indulhat meg, de ez az állapot csökkenti a testi és szellemi teljesítőképességet is. Enyhe jódhiány következtében egész életen át gyakori a magas koleszterinszint és az érelmeszesedés kialakulásának kockázata is.
Miben van jód?
Természetes források:
- a tengeri halak húsa,
- a kagyló,
- homár,
- gyógyszertárakban beszerezhető jódozott víz és jodid tabletta.
Ételek, melyek csökkentik a jód felszívódását:
- káposzta,
- brokkoli,
- karfiol,
- kelbimbó,
- fehérrépa,
- torma (normál mennyiségben fogyasztva nem okoznak panaszt ezek az ételek)
Fokozott jódbevitel szükséges:
- terhesség és szoptatás idején,
- kamaszkorban,
- a változókor környékén,
- nehéz fizikai munkavégzés esetén,
- dohonyzás és
- alkoholfogyasztás esetén.
Amikor nem javallott jód szedése
Az autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladásban adott jód fokozhatja a gyulladásos folyamat aktivitását, így ilyen betegekben a jód adása ellenjavallt.
Jódkezelés alkalmazása ellenjavallt göbös pajzsmirigybetegségben szenvedő egyéneknél sem.
A túlzott jódfogyasztást mindenkinek érdemes elkerülni, ugyanis az arra fogékonyaknál pajzsmirigy-gyulladást vagy –túlműködést okozhat.