Orvosok arra a megállapításra jutottak, hogy
azok a gyerekek, akik keveset alszanak, sokkal rosszabbul teljesítenek az iskolában. Egy amerikai tanulmány szerint minimum 8 óra pihenésre van szükségük a diákoknak annak érdekében, hogy jobban tudjanak koncentrálni, és jobb osztályzatokat kapjanak. Ennek ellenére az amerikai tanulók 60-70 százaléka ennél kevesebbet alszik, ami sajnos nem csupán az iskolai teljesítményükre van kihatással, hanem fizikai és lelki problémákhoz is vezethet, mint például a depresszió vagy a droghasználat.
A szakemberek szerint a legtöbb fiatal szeret sokáig ébren maradni, így a szervezetük nem termel elegendő melatonint (az alvási ciklust irányító hormon), ezáltal sokkal később fekszenek le aludni, ami azonban nem változtat azon, hogy reggel nyolcra be kell érniük az iskolába. Ennek ellenére nem az a megoldás, hogy korábban küldjük őket lefeküdni, ugyanis az agyuk másként működik a felnőttekénél.
A fény az első számú tényező, ami befolyásolja a napi ritmusunkat. Amikor felkel a nap, akkor az agyunk jeleket kezd küldeni a tobozmirigyhez, hogy leállítsa a melatonin termelését, és ez természetesen fordítva is igaz.
Az amerikai orvosok inkább azt javasolják, hogy a gyerekek mindennap ugyanabban az időben feküdjenek le, a szobában legyen kellemesen hűvös és félhomály. Ezen kívül az iskola kezdési időpontján is módosítanának, ugyanis a későbbi kezdés pozitív hatással lenne a gyerekekre.
2016-ban megvizsgáltak 38 kutatást, melyek az iskola kezdési időpontja és az alvás közti összefüggéseket vették górcső alá. Végül arra az eredményre jutottak, hogy
már az is rengeteget javíthat a diákok figyelmén és az osztályzatokon, ha 30 perccel később kezdődik az első óra. Továbbá a tanulók egészségi állapotán is jelentősen javíthat. Egy 2016-os kutatás ugyanis kimutatta, hogy a keveset alvó diákok sokkal gyakrabban nyúlnak alkoholhoz és marihuánához.