2019. november 7.
Itt a magyarázat! Ezért nem emlékszünk az álmunkra
Kapcsolódó tünetek:
Miközben alszunk, az agyunk négy különböző stádiumon megy keresztül. Az első három nem a REM fázisok közé tartozik, azaz ekkor nagy valószínűséggel nem álmodunk, ugyanis ezek túlnyomó többsége a REM fázisban történik.
Az első stádium az ébrenléttől a konkrét alvásig tart, amikor testünk lelassul, és esti üzemmódba kapcsol. A második során még valamelyest éberen alszunk, majd a harmadikban már a mély alvásé a főszerep. Ezután következik a negyedik stádium, azaz a REM fázis, amikor az álmodás túlnyomó része történik. Felvetődik azonban a kérdés, hogy miért felejtjük el az álmainkat, illetve ez hogyan is történik?
Egy, az egereken végzett kutatás során arra derült fény, hogy a REM fázisnak van olyan szakasza, amikor felejtünk. Ez leginkább azért történik, hogy ne alakuljon ki információ-túláramlás. A tanulmány szerint azok a neuronok felelnek ezért a felejtésért, melyek az étvágyunkat is befolyásolják.
A kutatást, melyet a két PhD, Thomas Kilduff és Akihiro Yamanaka vezettek közösen, a Science nevű szaklapban publikálták. Korábbi tanulmányaik, melyeket szintén közösen vezettek a csapataikkal, egy olyan hormonra fókuszáltak, amely a narkolepszia során szabályozza az alvást. Ez a hormon az orexin, vagy más néven hipokretin.
Új kutatásukhoz egy sor olyan neuront vizsgáltak meg, melyek a hippokampuszban találhatóak. Ilyen például az orexin nevű hormon. Ezek a neuronok olyan melanin-koncentráló hormonokat (MCH) termelnek, melyek az alvást és az étvágyunkat is szabályozzák.
Korábbi tanulmányaik során arra már rájöttek, hogy ezek az MCH-termelő neuronok a REM fázis során is aktívak, de csak az egereken végzett vizsgálatok során derült ki, hogy ezek a neuronok különböző üzeneteket küldenek a hippokampusznak, amelynek nagy szerepe van a tanulásban. Így a szakemberekben felmerült a kérdés, hogy ezeknek van-e szerepük az emlékek megőrzésében is.
A neuronok segítenek a felejtésben
A kutatók végül arra jöttek rá, hogy ezen neuronok kiiktatásával javult a rágcsálók emlékezőképessége. Felfedezték azt is, hogy ezek a neuronok csak azokra az emlékekre voltak ilyen hatással, melyek a REM fázisban keletkeztek. Azonban csak akkor volt megfigyelhető ez a javulás, ha a REM fázis során lettek kiiktatva a neuronok, nem pedig más alvási fázisokban.
„Az eredményeink azt mutatják, hogy bizonyos neuronok kiiktatása a REM fázis során, befolyással van arra, hogy alvás után emlékszünk-e az új információkra, azaz álmokra, vagy sem. Az MCH neuronok feltehetőleg segítik az agyat az új, valószínűleg lényegtelen információk felejtésében” – nyilatkozta Kilduff.
Kiemelt ajánlatunk
15%
Flamborin 500 mg/ml belsőleges oldatos cseppek (20ml)
2499 Ft helyett
Akciós ár
2099 Ft
Online rendelhető
Akciós ajánlataink
15%
Biomed Fekete nadálytő krém Forte Dupla 2x60g
2099 Ft helyett
Akciós ár
1779 Ft
Online rendelhető
25%
Neotuss natural szopogató tabletta málna 16x
2579 Ft helyett
Akciós ár
1929 Ft
Online rendelhető
Kapcsolódó cikkek