Ilyen tünetekkel és következményekkel jár a vas hiánya

Ilyen tünetekkel és következményekkel jár a vas hiánya

Kapcsolódó tünetek:

Magyarországon népbetegségnek számít a vashiány, de más fejlett országokban is – elsősorban a táplálkozási szokásokból és az életmódból adódóan – akár a lakosság 60-80 százalékát érintheti legalább egyszer élete során. Amikor az első jeleit tapasztaljuk, érdemes mihamarabb lépni, hogy elkerüljük a komolyabb egészségügyi kondíciókat. De milyen tünetekre figyeljünk? És mik a vas hiányának következményei?

Mi okozza a vashiányt?

A vashiány hátterében az esetek többségében az elégtelen vasfogyasztás és a hirtelen fellépő, fokozott igény áll.

 

Előbbit a nem megfelelő táplálkozás vagy a rosszul beállított diéta okozhatja, de előfordulhat, hogy olyan anyagokat fogyasztunk túlzott mértékben, melyek gátolják a vas felszívódását a bélrendszerünkből. Ilyen lehet a kalcium vagy a reflux ellen szedett gyógyszerek néhány fajtája.

 

Fakadhat a vashiány abból is, hogy megnő a szervezet vasigénye. Ez csecsemőknél, később pedig gyermekkorban fordulhat elő, amikor a szervezet hirtelen fejlődik, emiatt megugrik a hemoglobin-igény. A vasigény terhesség alatt is megugrik, hiszen a szervezetnek fel kell építenie a nagyon gyorsan fejlődő magzatot, amihez rengeteg vasra van szüksége. Növekszik az igény a menstruáló nőkben is, hiszen ilyenkor vért és azzal együtt hemoglobint, tehát vasat vesztenek az érintettek.

 

A vasfelszívódás zavarát okozhatja még autoimmun betegség vagy B12-vitamin-hiány is, bár ezek lényegesen ritkábbak, mint a fentiek. Ha a szervezetben csökken a vas mennyisége, észrevehető tünetek is jelentkeznek.

A vas hiányának tünetei

A vashiány különböző tünetekkel járhat, amelyek hatással lehetnek az életminőségre és az általános egészségi állapotra. Íme néhány figyelmeztető jel, amely arra utalhat, hogy a szervezetben nem megfelelő a vasszint.

Fáradtság és gyengeség

A vashiány leggyakoribb és legjellemzőbb tünete a tartós fáradtság és az ezzel járó gyengeség. Mivel a vas alapvető szerepet játszik az oxigén szállításában, hiánya esetén a szervezet nem kap elegendő oxigént, ami ezekhez a tünetekhez vezethet. Ez különösen igaz fizikai aktivitás során, amikor az izmoknak több oxigénre van szükségük.

Sápadtság

A vashiányos emberek gyakran sápadtak, különösen az arcuk, a belső szemhéjak és a körmök alatt. A sápadtság a hemoglobin alacsonyabb szintjének következménye, amely a vörösvérsejtekben található pigment.

Légszomj és szédülés

Az oxigénhiány következtében a vashiányos emberek gyakran tapasztalnak légszomjat és szédülést, különösen fizikai aktivitás közben. Ez azért van, mert a test nem tud elegendő oxigént szállítani az izmokhoz és az agyhoz, ami légszomjat és szédülést okozhat.

Emellett rendkívül jellemző a terhelhetőség csökkenése. Mivel a vashiány vérszegénységet okoz, minden fizikai és mentális erőfeszítést igénylő feladatunkat nehezebben tudjuk ellátni.

Fejfájás

A vashiány okozta oxigénhiány az agyban fejfájást okozhat. Bár nem mindenki tapasztalja ezt a tünetet, a tartós vagy gyakori fejfájás figyelmeztető jel lehet, különösen ha más vashiányos tünetekkel együtt jelentkezik.

Törékeny körmök és hajhullás

A vashiány gyakran vezet törékeny körmökhöz és hajhulláshoz. Ez a haj és a körmök számára szükséges tápanyagok hiánya miatt alakul ki.

Nyelv- és szájüregi problémák

A vashiány néha nyelv- és szájüregi problémákhoz is vezethet. Ez magában foglalhatja a nyelv fájdalmát, duzzanatát (glossitis) vagy a repedezett szájzugokat. Ezek a tünetek a vas alacsony szintjének következményei, hiszen ez befolyásolja a nyálkahártya egészségét. Ezekkel együtt jár a torokszorítás, a torokban lévő gombóc érzete is, ami ugyancsak jellemző panasz, ahogyan időnként a nyelési zavarok is.

Szívproblémák

Súlyos vashiány esetén a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy elegendő oxigént szállítson a test többi részébe, ami szívproblémákhoz vezethet. Ez magában foglalhatja a szabálytalan szívverést, a szívzörejt vagy akár szívelégtelenséget is.

Immun-gondok

Megnő a kockázata a betegségeknek is, hiszen ebben az esetben az immunrendszerünk sem tud megfelelően védekezni a kórokozókkal szemben. A zavaró tünetek miatt mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnunk.

Lehetséges kezelési módok

A kezelés a megelőzéssel kezdődik. Ha valakinél magasabb a vashiány kialakulásának esélye, akkor érdemes gondoskodnia a többletbevitelről. Ez igaz a növekedésben lévő gyerekekre, a nőkre, illetve az olyan lánygyerekekre, akik épp elkezdtek menstruálni, ezért vasigényük ugrásszerűen megnő. De itt említhetjük a kismamákat és az olyan gyógyszerek fogyasztóit is, akiknél problémás lehet a vas felszívódása. Szintén érdemes fokozottan figyelni, ha akik olyan diétát folytatunk, amely mellett elégtelen lehet a vasbevitel vagy problémás lehet a felszívódás.

A vaspótlás egyik legjobb módja, ha olyan táplálékokat fogyasztunk, amelyeknek magas a vastartalma: tudjuk például, hogy a húsféleségekben több a vas, mint a növényekben. Aki tehát nem vegetáriánus, de a rizikócsoportba tartozik, annak érdemes több húst és májat fogyasztania. Vegetáriánusoknál is van mód a megelőzésre, egyes magvak –  például a szezámmag és a pisztácia – ugyanis sok vasat tartalmaznak. Mellettük a hüvelyes zöldségek és a teljes kiőrlésű lisztek is hasznosak, mert szintén több vasat tartalmaznak.

Mindezek mellett érdemes multivitaminokat, illetve kifejezetten vashiányra kifejlesztett készítményeket is rendszeresen fogyasztani, ilyen például a vas tabletta. Nem árt tudni, hogy a vas felszívódását segítheti a C-vitamin bevitele, amely megtalálható például a citrusfélékben, bogyós gyümölcsökben és paradicsomban, így ezeket is ajánlott nagyobb arányban fogyasztani, ha rizikócsoportba tartozunk.

Keressünk fel szakembert!

A vashiány tünetei változatosak és gyakran nem specifikusak, ezért fontos odafigyelni a testünk jelzéseire. Ha a fent említett tünetek közül többet is tapasztalunk, érdemes orvoshoz fordulni, hogy megfelelő diagnózist és kezelést kapjunk – így elkerülve a vashiány veszélyeit.

A vashiány forrásának szakember által történő meghatározása is fontos lehet. Idősebb korban ugyanis a vérszegénység utalhat például béldaganatra, így életet is menthet egy időben felállított diagnózis. Egyebek mellett ezért is javallott orvos felkeresése.

Az orvos javaslatokat tehet a megfelelő étrend összeállítására, valamint szükség esetén vaspótló készítmények fogyasztására. A BENU kínálatában megtalálható vaspótló termékek segíthetnek helyreállítani a szervezet vasraktárait és javítani az általános egészségi állapotot.

 

2024. augusztus 15.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek