A D-vitaminnak nagy szerepe van csontjaink és fogaink egészségének megőrzésében, ugyanis a szervezetünk nélküle nem tudja feldolgozni a kalciumot. Egy kutatás azonban fényt derített a túlzott D-vitamin bevitel káros hatásaira. Többek közt eredményezheti a reakcióidő lassulását, és idős emberek esetében növelheti az elesés kockázatát.
Bőrünk a napsugárzás segítségével képes D-vitamint előállítani, a mennyiség azonban rengeteg tényezőtől függ – például a lakóhelyünktől, az évszaktól és bőrünk pigmentációjától. Télen például sokkal kevesebb D-vitamint állítunk elő, így könnyedén alakulhat ki hiány. Ilyen esetben már azzal is pótolhatjuk, ha többet fogyasztunk a következő élelmiszerekből: lazac, szardínia, tonhal, rák, gomba, tojás sárgája, szójatej és zabpehely.
D-vitamin és az idősebb emberek
Az idősebb generáció sokszor nem tud elegendő időt tölteni a friss levegőn, emiatt számukra ajánlott olyan vitaminkészítmények szedése, melyek tartalmaznak D-vitamint. Ezáltal nem csupán a csontjaikkal, de a memóriájukkal is jót tesznek. Több kutatás is bizonyította, hogy a D-vitaminhiány olyan betegségekhez vezethet, mint a demencia, a depresszió, a diabétesz, az autizmus és a skizofrénia.
Napi szükséges D-vitamin bevitel
- 0-12 hónapos csecsemők: 400 nemzetközi egység
- 1-18 éves gyerekek: 600 nemzetközi egység
- 18-70 éves felnőttek: 600 nemzetközi egység
- 70 év felettiek: 800 nemzetközi egység
- Várandós vagy szoptató anyukák: 600 nemzetközi egység
Annak ellenére, hogy rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű D-vitamin bevitele, annak túladagolása akár ártalmas is lehet. Egy kutatás, melyet a Rutgers Egyetem végzett, arra a megállapításra jutott, hogy az olyan idős, túlsúlyos nőknél, akik az ajánlott mennyiség háromszorosát szedték, lelassult a reakcióidő, aminek következtében könnyebben estek el.
Lassabb reakcióidő és következményei
Az amerikai Járványkezelési- és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention) becslései szerint a 65 évnél idősebbek körében négyből egy felnőtt évente egyszer elesik. Ez 29 millió esést, 3 millió sürgősségi esetet, 800.000 kórházi ellátást és 28.000 halálos esetet eredményez.
A Rutgers Egyetemen végzett kutatás során pedig azt vizsgálták, hogy milyen hatása lehet a D-vitaminnak az 50-70 év közötti nőkre. Három csoportra osztották őket. Az egyik csoport napi 600 nemzetközi egység D-vitamint szedett, a második napi 2000-et, a harmadik pedig 4000 nemzetközi egységet. Az eredmények azt mutatták, hogy azoknál, akik az ajánlott mennyiségnél többet szedtek, valóban javult a memória, viszont lassult a reakcióidő. Utóbbi pedig megnövelheti az esések és ezáltal az esetleges végtagtörések kockázatát.