Hideg-, melegfront, kettősfront hatásai

hidegfront melegfront kettősfront hatásai

Kapcsolódó tünetek:

Fejfájást és migrént okoz

A fejfájás egyik oka az agyban lévő erek összehúzódása vagy tágulása. A hideg időjárás miatt a vérerek beszűkülnek, csökkentve ezzel a véráramlást. A migrén az időjárási változások miatt is kialakulhat. Olyan dolgok, mint az extrém hideg, a napsütés és a viharos időjárás, az agy kémiai egyensúlyát felboríthatja, ezzel migrént okozva.

Bőrszárazságot okoz

Ahogy az időjárás lehűl, kevesebb a nedvesség a levegőben, ami viszont így kevesebb nedvességet biztosít a bőrnek és könnyebben kiszárad. Az erős szél szárítja és irritálja a bőrt és potenciálisan károsítja a bőrt védő lipideket.

Alacsony energiaszintet és rosszkedvet idéz elő

Ezt a betegséget úgy nevezik, hogy szezonális affektív rendellenesség (SAD) ami a hideg hónapokban jelenik meg a megváltozott fény és időjárási viszonyok miatt. Azoknál, akik ebben a betegségben szenvednek, több termelődik a SERT nevű vegyi anyagból a szervezetben, ami csökkenti a szerotoninszintet, a boldogsághormont. Ahhoz, hogy megakadályozzuk az érzést, töltsünk több időt a szabadban, természetes fényben, még ha nem is tudjuk szikrázó napsütésben tölteni.

D-vitamin hiányt okoz

A testünkben a D-vitamin egyik legfontosabb forrása a bőrön keresztül a napfény hatására bejutó D3-vitamin, ami a kevésbé napfényes hónapokban csökken, ezért a hiánytünetek elkerülése érdekében azt pótolni kell! A hiány tünetei közé tartozik az izomgyengeség, a nagyobb fájdalomérzékenység és az álmosság. A D3-vitamin ajánlott dózisa 600 NE naponta, de Magyarországon nem ritka, hogy napi 3-4000 NE –re is szükség van.

Légzési gondjaink lehetnek

A hidegfrontok a légutak izomrángását okozhatják, szűkebbé válhat a torok, légszomjat okozva. Az asztmások és tüdőtágulattal élők erősebb tüneteket vehetnek észre ezekben az időszakokban.

Fronthatások idején könnyebben fázunk meg

A párásabb levegőben könnyebben terjedő bacilusok és a magasabb légnyomás miatt változó hőérzet okozza ezt. Nem tudunk az időjárás szerint öltözködni, néha nem érzékeljük eléggé a hideget, vagy a meleget ilyenkor.

Ízületi fájdalmunk lehet fronthatáskor

Bár nincs bizonyíték arra, hogy a hideg vagy nedves időjárás ízületi fájdalmat okoz, az egyik elmélet az, hogy alacsonyabb légnyomás okoz az ízületek körül fájdalmat, mivel a lágy részek így nagyobbra tudnak kiterjedni. Ez növeli az ízületekre gyakorolt nyomásukat és fájdalmat okoz. Egy másik lehetséges elmélet az, hogy a hideg időjárás közvetlenül az izom, a kötőszövet és az ízületeket körülvevő szalagok összehúzódását okozza, és ezek nyomhatják az itt elhelyezkedő idegeket..

Vékonyítja a hajszálakat és a körmöket

Hideg időben a bőrén, az ujjaiban és a lábujjakban lévő kis vérerek szűkebbé válnak, csökkentve a véráramlást és a táplálék és az oxigén szállíthatóságát a vérben. Ez elgyengített hajhoz és körmökhöz vezethet. Ezen kívül a hűvösebb, szeles idő kiszárítja bőrt és a körmöket, így hajlamosabbak lesznek a sérülésekre.

2018. január 26.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek