Frontérzékenység - tanácsok a frontokra érzékenyeknek

frontérzékenység

Kapcsolódó tünetek:

Az ember, bármilyen modern környezetben éljen is, a természet része, ahogyan minden más élőlény is. Éppen ezért a természet változásai hatással vannak rá, bármennyire is szeretné ezt elkerülni. Így a frontok is alkalmazkodási mechanizmusok beindítására kényszerítik szervezetünket. Ez minden egyént másként érinthet, de sokak esetében a frontok komolyabb tüneteket is előhívhatnak. Főként akkor, ha szervezetük túlhajszolt és gyengébb mind fizikailag, mind idegi tekintetben. Emellett pedig például szív- és érrendszeri betegségekre, idegrendszeri problémáktól szenvedőkre, vagy éppen reumatológiai betegekre is kifejezetten jellemző lehet a frontérzékenység.

De mi is az a front és hogyan hat?

A front tulajdonképpen a hideg és meleg légtömegek határán kialakult légköri képződmény, amit egyes meteorológiai paraméterek egyidejű, hirtelen változásai jellemeznek. Hazánkat évi nagyjából 100 front érinti és az is előfordulhat, hogy kettős fronthatással van dolgunk. Melegfront esetén a frontérzékenyek tünetei már a front előtt jelentkezhetnek, hiszen ilyenkor nő a páratartalom, csökken a légnyomás és melegszik az idő, amire szervezetük egyből reagál. Emiatt csökkenhet a vérnyomás, felléphetnek zöldhályogos rohamok, illetve migrénes tünetek is tapasztalhatóak. Ezzel szemben hidegfront esetén a tünetek inkább a front elvonulása után jelentkeznek, ahogy csökken a hőmérséklet és a páratartalom, miközben nő a légnyomás. Ezek miatt találkozhatunk ízület és reumás fájdalmakkal, gyomor-, epe- és vesegörcsökkel, asztmás rohamokkal, mellkasi panaszokkal. Jellemzően megnő ilyenkor a koraszülések és a szívinfarktusok száma is. Léteznek az előbbiek mellett olyan általános tünetek is, melyek mindkét front esetében jelentkezhetnek. Ilyenek az alvászavar, a fejfájás, a levertség vagy nyugtalanság, kedvtelenség és ingerlékenység.

Hogyan enyhíthetőek a frontérzékenység mellékhatásai?

Az biztos, hogy az egészséges, jó állapotban lévő szervezetet sokkal kevésbé viselik meg a frontok, ahogyan a kiegyensúlyozott testi és lelki állapotú embereket is. Éppen ezért a megelőzés szempontjából nagyon fontos az egészséges életmód fenntartása, hogy az olyan rizikófaktorokat, mint a nem megfelelő táplálkozás vagy éppen a stresszes életmód, minél hatékonyabban kiiktathassuk. Oda kell figyelni a helyes tápanyag-bevitelre, a vitaminok pótlására, a kellő mozgás biztosítására, és a megfelelő folyadékbevitelre. Természetesen a stresszt már nehezebb elkerülni, de erre is vannak meditatív módszerek, és ebben is sokat tud segíteni a rendszeres mozgás. A frontérzékenységen javíthat az is, ha sokat járunk a természetbe, de legalább gyakran sétálunk akkor is, ha nem olyan az idő, amiben ezt a legszívesebben tennénk. Ezzel ugyanis ellenállóbbá tehetjük a szervezetünket. Ezt felturbózhatjuk még váltott zuhannyal, szaunával. Az előbbiek mellett pedig akár már a tünete enyhítésén is segíthet az aromaterápia, a gyógyteák fogyasztása, különböző meditációs- és jógagyakorlatok, vagy a masszázs és az akupresszúra is. Ami pedig mindig beválik: aludjunk eleget, legalább 7-8 órát és ne csak akkor ha front közeledik!

2018. április 3.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek