- Bár felmérések szerint 100 emberből csak 8 alszik a hátán, ez a test számára legmegfelelőbb alvópóz. Ez a testhelyzet alkalmas arra, hogy a fej, a nyak és a gerinc semleges pozícióba kerüljön, ezzel lehetővé téve a tökéletes pihenést. A háton történő alvás elősegíti a testrészeinkre nehezedő nyomás csökkenését is. Nem mindenkinek ajánlott ez az alvópóz. Légzési nehézségekkel küzdők számára, illetve azoknak, akik sokat horkolnak, érdemes más pozíciót felvenniük esténként.
- Oldalfekvés során a felső testünk és a lábaink egyenesek, ami jótékony hatással van a horkolásra, illetve a nyak- és hátfájdalom elkerülésére. Alvási apnoé esetén is ez az alvópóz javasolt. Hátránya lehet, hogy elősegíti a ráncok kialakulását, hiszen az arcunk egyik oldala mindig a párnához nyomódik.
- A felnőtt lakosság nagy része magzatpózban alszik el esténként, ami jót tesz a keringésnek, illetve a krónikus horkolók és a terhes nőknek is ajánlott. Ebben a pozícióban a szervek kevésbé nyomódnak egymásnak. Azonban az ízületi panaszokkal élők számára nem ajánlott, mert könnyen elgémberedhetnek a végtagok.
- Az összes alvópóz közül a hason fekvés a legkevésbé ajánlott, hiszen ilyenkor nagy nyomás nehezedik a szervekre, az ízületekre és az izmokra. Különösen sokszor fordulhat elő fej -és nyakfájás ébredés után.
2019. november 2.