Kezelés
Amikor már megjelent a csontritkulás, kezelése történhet egyrészt gyógyszerekkel is. Vizsgálatok mutatták ki, hogy hasznosak lehetnek a flavonoidok és biofoszfonátok. Ugyanakkor a változókori hormonpótlás is fontos, hiszen így lehet segíteni az ekkor tapasztalható csontvesztésen is. Javasolt lehet ezek mellett a kalcitonin (D vitamin) bevitele is, ám ezt csak kifejezetten indokolt esetben szabad adni. Elengedhetetlen a gyógytorna és leginkább annak megállapítása, milyen mozgásformákat tudunk bevezetni a hétköznapokba, melyek nem megterhelőek, viszont hatékonyak, csökkentik a fájdalmat és javítják a tartást, az erőnlétet.
Az előbbiekhez hasonlóan fontos a vitamin- és nyomelem-pótlás. Csontritkulás esetén nagyjából napi 600 mg magnézium, 1,5 gramm kalcium és 25-50c gramm mangán bevitele ajánlott. Különösen fontos az életkornak és élethelyzetnek megfelelő kalcium bevitele és annak biztosítása, hogy ez fel is tudjon szívódni. Ezért kell az előbbi keverék is, valamint a D-vitamin pótlása. Az egészséges csontállomány megőrzéséhez szükséges még a B6-vitamin, a C-vitamin a K-vitamin, a foszfor és a folsav. Ha úgy táplálkozunk, hogy ezeket az anyagokat biztosítsuk, már sokat tettünk az állapotmegőrzés érdekében. Együnk sok tengeri halat, tejterméket, kalciumban gazdag magvakat, friss gyümölcsöket, zöldségeket és rostokkal teli ételeket.
Megelőzés
Az elsődleges megelőzést már fiatalabb korban be lehet vezetni a mindennapokba, akkor, amikor még inkább épül a csont. Ehhez rendszeresen kell sportolni, egészséges életmódot kell követni és megfelelően is kell táplálkozni (követve a kezelésnél felsorolt anyagok bevitelét). Kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást, koffeinbevitelt is. A másodlagos megelőzés jelenti azt, ha felismerjük azokat a tényezőket, melyek hajlamossá tehetnek minket a csontritkulásra és ezért időben elkezdjük a kezelést, valamit a csontsűrűség mérését is. Valamint harmadlagos megelőzésként megpróbáljuk lassítani a folyamatokat és ha kell, időben változtatunk az életmódunkon.
2017. szeptember 26.