Ne maradjunk fekve!
Még harminc perc elteltével is ébren vagyunk, és forgolódunk az ágyban? Ebben az esetben egyre valószínűtlenebb, hogy hamarosan el fogunk aludni. Inkább keljünk fel, és olvassunk egy keveset. Ezáltal eltereljük a figyelmünket, megnyugszunk, így sokkal könnyebben fog menni az elalvás.
Sötétség
Az utcáról beszűrődő lámpa fénye, de akár a televízió világító LED-je is megnehezítheti a pihenést, így ajánlott a különböző fényforrások kiiktatása és egy jó sötétítő függöny beszerzése. A hálószobában legyen teljes sötétség, így könnyebben megnyugszik a lelkünk.
Zajok kiszűrése
A fényhez hasonlóan a legkisebb zaj is megzavarhatja az elalvást. Amennyiben a városban élünk, és még zárt ablaknál is idegesítenek a zajok, használjunk füldugót.
Megfelelő hőmérséklet
A megfelelő hőmérséklet megválasztása nagyon lényeges ahhoz, hogy a testünk optimálisan fel tudjon készülni az éjszakai pihenésre. Ne legyen se túl hideg, se túl meleg a hálóban. Az ideális hőmérséklet 18 Celsius fok. Ha az időjárás engedi, nyissuk ki az ablakot, hiszen a friss levegő is pozitívan hat az alvásra.
Felkelés időpontja
A lefekvéssel ellentétben, ajánlott azonos időben felkelni, ugyanis a szervezetünk egy idő után be fog erre állni, így este jelezni tudja, hogy mikor kell lefeküdnünk ahhoz, hogy másnap fittek legyünk. Pár hét elteltével a testünk rutinszerűen tudni fogja, hogy pihennünk kell, így az elalvás többé nem fog gondot okozni.
A klasszikus: meleg tej mézzel
Lehet, hogy ez a tipp elcsépeltnek hangzik, de a meleg tej mézzel valóban nyugtatóan hat ránk. Melegítsünk meg egy bögre tejet – vigyázzunk, nehogy felforraljuk –, utána tegyünk hozzá egy vagy két teáskanál mézet, majd lassan igyuk meg. A meleg szétterjed a testünkben, felpörgeti az emésztésünket, ettől több energiát használunk, és előbb elálmosodunk.
2019. június 17.