Cukorbetegség
Amikor vérünk glükóz szintje megemelkedik, az befolyásolja vérkeringésünk folyamatait is. A sejtek nem jutnak elég oxigénhez és szükséges tápanyaghoz, emiatt pedig fáradtnak érezzük magunkat. Az alacsony vércukorszint azonban ugyanide vezet: kimerültség tör ránk, mert vérünkben eleve nincs elegendő ’üzemanyag’ sejtjeink számára.
Depresszió
Depressziótól szenvedhetünk, ha folyton fáradtnak érezzük magunk, nincs kedvünk reggelente felkelni és ezek mellett alvási problémák is fellépnek. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, érdemes először egy általános fizikális vizsgálat alatt kizárni a szervezetünket érintő, más, hasonló jeleket kiváltó okokat. Ha orvosunk is megbizonyosodott róla, hogy depresszió állhat kimerültségünk hátterében, pszichiáterhez fog minket irányítani.
Ételérzékenység
Könnyen lehet általános fáradtságunk oka egy még rejtett ételérzékenység. Az ételcsoport vagy összetevő által kiváltott gyulladásos reakciók a bágyadtság mellett azonban megjelenhetnek felfújódás, kiütések vagy akár apróbb tudatzavarok formájában is. Sajnos nincsen általánosan jó vizsgálat az ételérzékenységek teljes körű azonosítására, így amit tenni tudunk, az annyi, hogy kiiktató diétákat tartva, ételcsoportonként megfigyeljük, mi okozhatja a változásokat szervezetünkben. Ha például tejérzékenységre gyanakszunk, egy hétig vegyünk ki minden tejterméket étrendünkből. Figyeljük állapotunk változásait, majd újra kezdjünk tejet inni. Ha ekkor azt tapasztaljuk, hirtelen fáradtabbak lettünk, és általánosan rosszabbá vált a közérzetünk, valószínűleg megtaláltuk a bűnöst.
2018. szeptember 30.