Csak zuhanunk
Az emberek 70 százaléka éli át alkalmanként, hogy hirtelen olyan, mintha leesne valahonnan. Az érzést hipnagóg rángásoknak nevezett önkéntelen mozgások eredményezik. Pontos kiváltó okuk egyelőre nem ismert. Egyes elméletek szerint az idegrendszer természetes ’lekapcsolásának’ köszönhető a jelenség, míg mások azt mondják, az agy ilyenkor félreértelmezi az izmok ellazulását, és valóban azt hiszi, zuhanunk. A koffein, a stressz és a kialvatlanság egyébként mind-mind megnövelhetik a hipnagóg rángások gyakoriságát.
Alva járunk
Az alvajárás az NREM alvási ciklus mélyebb fázisaiban tapasztalható, abban a periódusban, mikor legmélyebben alszunk, és amikor a legnehezebb minket felébreszteni. Az alvajárás pontos okait még senkinek nem sikerült megállapítania, de néhány szakértő úgy gondolja, akkor fordulhat elő, amikor a test az NREM fázisból közvetlen az ébrenlétbe szeretne váltani, anélkül, hogy végig járná az alvási ciklus többi részét. Azon kívül, hogy az alvajárás öröklődőnek látszik, esélyeit növeli még a stressz, a depresszió, az alkoholfogyasztás, a láz és a kialvatlanság is.
Érzed ezt? Nem!
Alvás közben a szaglási képességeink, ideiglenesen ugyan, de jelentős mértékben leromlanak. Ezért is fontos például, hogy a tűzjelző hangot adjon ki, amikor jelez, a füst szagra ugyanis nagy valószínűséggel nem ébredne fel senki.
Ideiglenes bénulás
Alvás közben a végtagok vázizmai lebénulnak, de ez a saját érdekünkben történik. A REM-nek nevezett alvásciklusban ugyanis megjelennek az intenzív álmok, ezért a szervezet egy idegrendszeri féket kénytelen felállítani, annak érdekében, hogy ne ’játsszuk el’ fizikailag is azt, ami az álmainkban megjelenik.
Takarítás
Agyunk az álmokon kívül mással is foglalkozik, miközben mi húzzuk a lóbőrt. Takarít. Alvás közben a szinapszisokat keresztül vágva agyunk megszabadul az általa szükségtelennek vélt információktól és emlékektől, hogy helyet készítsen elő az újak számára. Viszlát általános iskolai zongoraórák.