Az észak-skóciai Aberdeen Egyetem kutatói egy átfogó kísérletsorozaton keresztül több ezer olyan férfi spermamintáit vizsgálták meg, akik termékenységi problémákkal küzdöttek. A sperma megtermékenyítő képessége alapján rangsorolt alanyok közül egyértelműen a leginkább túlsúlyos férfiak spermája bizonyult a leggyengébbnek. Ez alapján arra következtettek a kutatók, hogy a testsúlycsökkenés jelentősen javítja az ondó minőségét. A kutatás azért zárult fontos következtetésekkel, mert eddig a vizsgálatok elsődlegesen a nők teherbeesésének és a túlsúlynak a kapcsolatára irányultak, a férfiak esetében azonban hasonló volumenű kísérletsorozatra még nem került sor.
A kutatásban résztvevőket négy különálló csoportba osztották testtömeg-indexük, azaz a BMI alapján, hogy a megfelelő kontrollcsoportokat tudják kialakítani. A csoportok eredményét külön-külön, illetve egymással is összehasonlították. A kutatás vezetői minden egyes csoportban szűrték az egyéb, termékenységet befolyásoló tényezőket, mint a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a táplálkozás és a testmozgás hiánya. A végeredményből egyértelműen kiderül, hogy az életerős, egészséges életmódot folytató és fiatal alanyok spermiumszáma és minősége volt a legmagasabb, és minden túlsúlytól szenvedő alany gyengébb eredményt ért el, mint társaik.
A nyugati országokban egyre nagyobb gondot jelent a férfiak nemzőképességének gyengülése, illetve az általános spermiumszám csökkenése, amire elsődlegesen az egészséges életmód hiánya van hatással. Az egészséges ondó érdekében mindenképpen fontos lépés az ideális testsúly szinten tartása, a helyes és változatos táplálkozás, valamint a rendszeres testmozgás. A rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás különösen rossz hatással van a férfiak termékenységére.
A kutatás vezetője is az egészséges életmód fontosságát hangsúlyozta ki, ugyanakkor leszögezte: további kísérletek és kutatások szükségesek az általános probléma pontosabb megértéséhez. A jelenlegi kutatási eredményre egyelőre több lehetséges magyarázat is van – például, hogy az elhízottak szervezetében megváltozik a hormonháztartás –, ám a legvalószínűbb, hogy a zsírpárnák által egészségtelenül melegen tartott herék vagy az egészségtelen táplálkozás és életmód áll a dolog hátterében.