A legfontosabb teendőnk, hogy próbáljunk odafigyelni a táplálkozásunkra az ünnepek alatt is, és tartsuk magunkat a megszokott napi kalóriabevitelhez. Magyarországon tradicionálisan az ünnepi fogásaink szénhidrátban, fűszerekben és zsírban gazdagok, ami bár fokozza az ételek ízét, annál kevésbé tesz jót a szervezetünknek – különösen, ha az betegség vagy a kor miatt legyengült.
Persze, azért, hogy egészségesebb étel kerüljön az asztalra, nem kell teljesen új alapokra helyezni a család étkezési hagyományait, de mindenképpen érdemes legalább egy kicsit változtatni az összetevőkön vagy arányokon. Hagyjuk ki a karácsonyi menüből a különösen zsíros és fűszeres ételeket, hiszen ezek többletterhelést jelentenek az emésztésünknek, illetve az immunrendszerünknek. Figyeljünk oda az ételek elkészítési módjára is. Ne süssünk bő zsiradékban, hanem roston vagy sütőzacskóban. Köretnek a magas cukortartalmú majonézes kukorica helyett zöldséget vagy egyéb párolt köretet készítsünk. A főfogásnak érdemes halat választani, mégpedig olyat, melynek értékes a zsírsav összetétele, tartalmaz omega-3 zsírsavat. Ilyen választás lehet a busa, a lazac, a makréla, a szardínia, a hering vagy a pisztráng. Ami pedig az elkészítési módot illeti, a húsokhoz hasonlóan itt is a zsírszegény megoldás a javasolt.
Érdemes a süteményekben felhasznált nagy mennyiségű cukrot alternatív édesítőszerekkel helyettesíteni, hiszen a cukor felhalmozódása nagyban hozzájárul az ünnepek után észlelhető túlsúlyhoz. Ideális esetben desszertnek gyümölcsös vagy teljes kiőrlésű gabonából készült édességet válasszunk a tradicionális süteményekkel szemben. Nem kell azonban minden nagyszülői receptet félretenni, hiszen a mákból és a dióból készült nyalánkságok kifejezetten jót tehetnek a szervezetnek. Ez köszönhető különösen kedvező zsírsavösszetételének, a máknak ráadásul magas a rost- és kalciumtartalma is, így bátran használhatjuk tölteléknek.
Fontos tudni, hogy a karácsonykor rendszeresen fogyasztott pezsgő, likőrök és egyéb alkoholos termékek is rengeteg cukrot tartalmaznak, emiatt fogyasztásukat igyekezzünk kontroll alatt tartani. Ne feledkezzünk meg a folyamatos folyadékpótlásról sem, ami a túlterhelt emésztésünknek nélkülözhetetlen.