A várandósság egy különleges időszak, amely során már nem csak magunkra kell gondolnunk. A méhlepény számos vegyületet átenged, köztük a gyógyászati hatóanyagokat is, így korántsem mindegy, mi kerül a szervezetünkbe, és ezáltal a kisbabánk szervezetébe is. Várandósság alatt ezért kerülendő az alkohol, a koffein, a kábítószerek és a gyógyszerek jelentős része.
Krónikus betegségre szedett gyógyszerek esetén tehát mindenképpen egyeztetni kell az orvosunkkal. De mi a helyzet akkor, ha akut probléma, például torokfájás miatt lenne szükség gyógyszerre, mert utolért minket a megfázás várandósság alatt.
Cikkünkben kifejtjük, hogy milyen gyógyszereket kell kerülni várandósan, hogyan kezelhető a torokfájás terhesség alatt, milyen praktikákkal előzhetjük meg a bajt, és mikor érdemes orvoshoz fordulnunk.
Milyen gyógyszereket kell kerülni várandósan?
Általános aranyszabály, hogy ha kisbabát várunk, akkor mindig kérdezzük meg az orvosunkat, mielőtt gyógyszert vennénk be, hiszen így elkerülhetjük, hogy kárt okozzunk a kicsi szervezetében. Noha a terhesség alatt szedhető gyógyszerek listáján szép számmal szerepelnek készítmények, bőven akadnak olyan gyakran használt – emiatt mégis ártalmatlannak vélt – gyógyszerek is, amiket kerülni kell ilyenkor.
Megfázás esetén sokan reflexből nyúlnak olyan vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítóért vagy gyulladáscsökkentőért, ami például metamizolt vagy ibuprofént tartalmaz, noha ezek várandósság idején nem ajánlottak. Kis dózisban szedhető paracetamol, de csak rövid ideig, mert hosszas alkalmazása kedvezőtlen befolyásolhatja a magzat idegrendszeri fejlődését. Bajt okozhatnak továbbá a vírusellenes vagy prosztaglandin-készítmények, mint ahogy az epilepsziára szedett készítmények, a gyomorsav-termelődést kordában tartó protonpumpa-gátlók vagy a véralvadásgátlók is.
Ha felmerül a megfázás terhesség alatt, különösen nagy gonddal érdemes eljárni köhögéscsillapító vagy köptető kiválasztásánál is. Antibiotikum pedig csakis kifejezetten orvosi rendelvényre szedhető várandósság idején.
Természetesen senkitől sem várható el, hogy magától eligazodjon a hatóanyagokkal kapcsolatos információk között, így tvárandósság alatti torokfájás kezeléséhez mindenképpen érdemes szakorvos vagy gyógyszerész segítségét kérni.
Várandósság és torokfájás: mit tehetünk?
Lássuk, hogyan lehet biztonságosan kezelni a torokfájást terhesség esetén!
Elegendő pihenés
Nehéz lehet lassítani a tempón a mindennapi és a születendő babával kapcsolatos teendők erdejében, de a terhesség torokgyulladással párosulva éppen olyan helyzet, amikor a pihenés minden másnál fontosabb. A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás miatt érdemes stresszmentes környezetet biztosítani – akár úgy, hogy a többi gyermekünkre rokonok vagy barátok vigyáznak.
Igyunk sok folyadékot!
A túl kevés folyadékfogyasztás általános probléma, pedig még több folyadékra lenne szükségünk a terhesség alatt. Főleg akkor, ha torokfájással küszködünk, hiszen a bőséges folyadékbevitel hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez és a méregtelenítéshez – ahogy a hétköznapokban mondják: „segít átmosni” a szervezetünket. A vizet citrommal vagy uborkával is ízesíthetjük, ami extra vitamin- és antioxidánstartalommal szolgál, de a koffeinmentes tea is remek megoldás.
Gőzölés
A gőz és a pára segít fellazítani a váladékot a légutakban, így az akadálytalanul kijuthat. Kiváló módszer orrdugulás ellen és a száraz köhögés csillapítására. A gőzöléshez kamilla forrázatot is használhatunk, de ha nem szeretünk közvetlenül a gőz fölé ülni, akkor egy meleg zuhany páratartalma vagy egy párásító készülék működtetése is megoldást nyújthat.
Sós vizes gargalizálás
A sós vizes gargalizálás a legrégebbi gyógymódok egyike, és kismamák is biztonságosan alkalmazhatják. Ehhez egy teáskanál sót oldjunk fel 2 dl langyos vízben, majd néhány perces gargalizálás után köpjük ki. Vigyázzunk, ne nyeljük le a sót – főleg, ha alacsony sótartalmú diétára vagyunk fogva a terhesség alatt!
Gyömbértea citrommal
Ha kedvünkre való az ízletes folyadékpótlás, akkor ez a hatékony gyulladáscsökkentő tea még C-vitaminnal is ellátja a szervezetünket, tehát több frontos is segít a problémát előidéző kórokozók leküzdésében.
C-vitaminban gazdag ételek
A C-vitamin erőteljes gyulladáscsökkentő és immunerősítő antioxidáns, ami segít a szabadgyökök és a kórokozók elleni harcban. A citrusfélék (például a citrom, a narancs és a grapefruit) rengeteg C-vitamint tartalmaznak, mint ahogy a kivi, a papaya, a paprika, a brokkoli, a kelbimbó, a karfiol és a petrezselyem is.
Torokfertőtlenítők
A változatos összetételben és ízekben kapható torokfertőtlenítő tabletták várandósság esetén is biztonságosak lehetnek. Ezek helyben képesek a kórokozók elpusztítására és a fájdalom csillapítására, ám a szedésük előtt mindenképpen olvassuk el a betegtájékoztatót, illetve kérdezzük meg kezelőorvosunkat, gyógyszerészünket.
Előzzük meg a bajt!
A megelőzés terhesség alatt is kulcsfontosságú, sőt: ilyenkor érdemes különösen nagy gondot fordítani rá. A legjobb, amit tehetünk, az a fokozott óvatosság, hiszen a várandósság alatt a szervezetünk alapvetően fokozott igénybevételnek van kitéve, így előfordulhat, hogy könnyebben betegszünk meg.
A minél gyakoribb alapos kézmosás és gondos kézszárítás hatékonyan segíthet megelőzni a bajt, mint ahogy a beteg emberek elkerülése is. Mindig tartsunk magunknál kézfertőtlenítőt, és használjuk minden házon kívüli mosdóhasználat vagy étkezés alkalmával, illetve amikor csak szükségét érezzük!
Egészséges életmóddal – kiegyensúlyozott táplálkozással és laza, de rendszeres testmozgással – elősegíthetjük az immunrendszerünk megfelelő működését, mint ahogy minőségi pihenéssel is. Ha felmerül, hogy valamilyen tápanyagban hiányt szenvedhetünk, megfontolhatjuk étrendkiegészítők szedését, ám természetesen szigorúan orvosi vagy gyógyszerészi ajánlás nyomán.
A terhesvitaminok többsége például nagyban hozzájárulhat a kismama és a baba szervezete számára szükséges tápanyagok pótlásához, de fontos, hogy az igényeinknek megfelelő készítményt válasszuk.
Mikor keressünk fel orvost?
A láz vagy az olyan súlyos tünetek, amik már akadályoznak minket az evésben és az alvásban, mindenképpen intő jelnek minősülnek. A fájó köhögés, a mellkasi fájdalom, a zöld vagy sárga nyák felköhögése is arról árulkodik, hogy ideje orvoshoz fordulni.
Még az olyan enyhébb panaszok is orvosi figyelmet igényelnek, mint a terhesség alatti torokkaparás, ha öt nap múltán sem történik javulás. Másfél-két hétig elhúzódó tüneteknél is indokolt orvoshoz menni.
Ugyancsak általános szabály, hogy a várandósság bármely szakaszában olyan panaszaink vannak, amelyeknek a nyomán felvetődik bennünk a kérdés, hogy orvoshoz forduljunk-e, inkább keressük fel a szakembert, mert abból nem lehet baj – legfeljebb kapunk egy megnyugtató választ.
Összegzés
A terhesség alatti torokfájás kényes téma, mert bár hétköznapi tünetről van szó, ebben az időszakban kerülendő az egyébként gyakran szedett és igen hatékony gyógyszerek jelentős része.
Mindenképpen egyeztessünk az orvosunkkal, mielőtt bármilyen gyógyszert bevennénk ilyenkor! Kismamák számára nem ajánlott a metamizol vagy ibuprofén tartalmú láz- és fájdalomcsillapítók szedése, de a köhögéscsillapítók és a váladékoldók is gondot jelenthetnek. Antibiotikum csakis kifejezetten orvosi rendelvényre szedhető várandósság idején!
A várandósság alatti torokfájás ellen sokat segíthet a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés, a bőséges folyadékfogyasztás, a gőzölés, a sós vizes gargalizálás, a gyömbértea citrommal és a C-vitaminban gazdag ételek fogyasztása. A vény nélkül kapható torokfertőtlenítők is biztonságosak lehetnek, ha orvosunk vagy gyógyszerészünk szerint a várandósság idején nem ellenjavallt a szedésük.
Súlyos vagy elhúzódó tünetek, esetleg láz esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!