A teniszkönyök műtét

A teniszkönyök műtét

Kapcsolódó tünetek:

A nevével ellentétben a teniszkönyök bárkinél előfordulhat, nem csak azoknál, akik rendszeresen teniszeznek. Bármilyen fizikai igénybevétel okozhatja a fájdalmat, gyulladást, sőt, olyan esetek is vannak, mikor fizikai terhelés nélkül jön létre az állapot. A leggyakoribb azonban, hogy olyankor alakul ki a teniszkönyök, mikor valaki gyakran ismétlődő mozdulatokat végez, erőteljesen, hosszú ideig, az alkar feszítő izmaival. A tapasztalat szerint a nőket ugyanannyira érinti a probléma, mint a férfiakat, azonban gyerekkorban nem fordul elő, mert fiatal korban nagyon rugalmasak az alkar izmai és inai.

Gyakran az ínhüvely gyulladással keverik össze a páciensek a teniszkönyököt, ugyanis a fájdalom hasonló mindkét betegség esetében. Azonban az ínhüvely gyulladás bárhol kialakulhat, a teniszkönyök miatti fájdalom pedig kifejezetten a könyök külső részén jelentkezik. Ilyen típusú fájdalom esetén érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni.

Kezelések

Nem annyira súlyos gyulladás esetén pihentetést javasolnak a szakértők, illetve fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gélek használatát. Emellett fontos, hogy rendszeresen nyújtsuk az alkar izmait, erre rengeteg stretching gyakorlatsor van. Súlyosabb esetben ultrahangos kezeléssel, lökéshullám terápiával enyhíthető a panasz, illetve a fizioterápiás eszközök közül még az iontoforézis is kifejezetten hasznos.

Műtét

Ha egyik kezelés fajta sem válik be, szükség van a műtétre. Több változata is van ennek: vannak orvosok, akik az izomhüvely bemetszését javasolják, mások pedig a fájdalmas izmok eredésének leválasztását, ám műtét tényleg csak és kizárólag abban az esetben indokolt, ha a konzervatív terápia, azaz a fentebb említett kezelések hatástalannak bizonyulnak. A műtét után előírják a végtag pihentetését, illetve a kar felkötését legalább addig, amíg begyógyul a seb. A teniszkönyök műtét utáni pihentetés végeztével gyógytorna javasolt a betegeknek. A beavatkozás után kötelező a nyújtás és lazítás, hiszen a terület csak akkor képes teljesen meggyógyulni, és akkor nem tér vissza a betegség, ha a páciens lazít az izomzaton. A vélemények a teniszkönyök műtét hatásosságáról megoszlanak, míg néhány orvos javasolja, mások szerint felesleges elvégezni, hiszen a konzervatív terápia, azaz a pihentetés, jegelés, gyógytorna és krémek épp ugyanolyan hatékonyak. A műtétet támogató szakemberek állítása szerint a műtét rövidíti a fájdalmas teniszkönyök gyógyulási idejét, és míg más módszerekkel 3-6 hónap alatt jön helyre a könyök, úgy a műtét segítségével már 2-3 hónap alatt sikeresen gyógyítható a fájdalom.
2017. szeptember 4.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek