A teniszkönyök tünetei
A kissé félrevezető teniszkönyök kifejezés miatt sokan azonosítják a sportsérülésekkel, és azt gondolják, csak azoknál fordulhat elő, akik teniszeznek. Régen, mikor a teniszezés csak a nagyon módos emberek sportja volt, náluk volt megfigyelhető a betegség, illetve ők fordultak ezzel a problémával orvoshoz, így a köztudatban megmaradt a teniszezéssel összekapcsolva. A teniszkönyök tehát bárkinél előfordulhat, nem csak azoknál, akik rendszeresen teniszeznek. Bármilyen fizikai igénybevétel okozhatja a fájdalmat, gyulladást, sőt, olyan esetek is vannak, mikor fizikai terhelés nélkül jön létre az állapot. A leggyakoribb azonban, hogy olyankor alakul ki a teniszkönyök, mikor valaki gyakran ismétlődő mozdulatokat végez, erőteljesen, hosszan tartóan a feszítő izomzatot veszi igénybe. A tapasztalat szerint a nőket ugyanannyira érinti a probléma, mint a férfiakat, azonban gyerekkorban nem fordul elő, mert fiatal korban nagyon rugalmasak az izmok és az inak. Legelőször a fájdalom jelentkezik a könyök külső felszínén, az izomtapadásnál, majd a fájdalom egyre fokozódik, és állandósul, esetleg az alkarra is ráterjed. Nyomásra kifejezetten érzékeny, esetleg duzzadt is. Az alkar gyenge, főképp tárgyak emelésénél, de gyakran fogásánál is. Ha a páciens leteszi a kezét az asztalra, és megpróbálja a kézfejét ellenállással szemben csuklóból felemelni, az fáj a legjobban. Ezek alapján könnyű felállítani a teniszkönyök diagnózisát. Gyakran az ínhüvely gyulladással keverik össze a páciensek a teniszkönyököt, ugyanis a fájdalom hasonló mindkét panasz esetében. Azonban az ínhüvely gyulladás más területet érint. A teniszkönyök miatti fájdalom minden esetben a könyök külső oldalán jelentkezik.
Ha tartós a fájdalom, mindenképpen jó orvoshoz fordulni.
A teniszkönyök oka
A fájdalmak oka főleg a könyök külső és belső bütykén az alkari feszítő izomzat eredésénél lévő csonthártyagyulladás. Ez azokat az inakat érinti, amelyek a csuklót és az ujjakat feszítik. A gyulladást az okozza, hogy az alkar izomzatát és a könyök ízületét gyakran ismételve nagyobb erőbehatás éri. Ilyen behatások lehetnek az ásás, emelés, rántó mozdulatok, csavarás, kapálás, azonban az olyan monoton mozdulatsorok, mint az írás vagy zongorázás is kiválthatja a gyulladást. Kutatások szerint a hosszú alkarfeszítő izom megrövidülése is okozhatja a teniszkönyököt.Kezelések
Nem annyira súlyos gyulladás esetén pihentetést javasolnak a szakértők, illetve fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gélek használatát. Emellett fontos, hogy rendszeresen nyújtsuk az alkar izmait, amelyre ma már rengeteg stretching gyakorlatsor található - akár az interneten is. Súlyosabb esetben ultrahangos kezeléssel, lökéshullám terápiával enyhíthető a panasz, illetve a fizioterápiás eszközök közül még az iontoforézis is kifejezetten hasznos.
2017. szeptember 4.