Mi történik köpölyözés során?
A kezelés megkezdése előtt a szakember alaposan megvizsgálja a beteget, aszimmetriák és bármilyen más bőrelváltozás után kutatva. Ezután speciális kézmozdulatokkal végigtapogatja a testet, így vizsgálva a véráramlást és az izmok állapotát. A köpölyözés során eltérő átmérőjű és típusú harangokat lehet használni: vékonyfalúak esetén akár ülhet is a páciens, míg a vastagfalúak esetében a fekvés ajánlott. Annak érdekében, hogy vákuum keletkezzen, fel kell melegíteni a köpölyözés során használt harangokat. A tradicionális változatnál egy égő vattadarabot tesznek az üvegbe, majd azt ráhelyezik a bőrre, és amikor az kihűl, akkor vákuum keletkezik. Manapság ezt már speciális készülékekkel is el lehet érni. A köpölyözéssel masszírozhatunk, kilazíthatjuk az izmokat, és kimasszírozhatjuk a mélyen fekvő csomókat. Mivel rengeteg jótékony hatása van, többek közt méregtelenítő és zsírégető is, ajánlott a rendszeres alkalmazása. Az alábbi betegségek esetén szintén segíthet:
- Hasi görcsök
- Fejfájás
- Hátfájás
- Vérnyomás problémák
- Menstruációs zavarok
- Székrekedés vagy puffadás
- Aranyeres fájdalom
- Asztma
- Szívproblémák
- Gyomorfájás
- Vesekő
- Húgyúti fertőzések
- Ízületi gyulladások
- Narancsbőr
Köpölyözés – Módszerek
Száraz köpölyözés
A vákuum hatására a bőrt beszívja a köpölyöző harang, aminek következtében az érintett területen kitágulnak az erek, fokozódik a véráramlás, ami segíti a salakanyagok lebomlását, illetve azok eltávolítását. Ennek következtében duzzanatok, kék foltok keletkeznek, de akár ki is pirosodhat a bőr. A harangokat maximum 15 percig lehet egy helyen hagyni, ha azonban már az idő letelte előtt kék foltok keletkeznek, vagy leesnek a harangok, akkor be kell fejezni a kezelést. Egy kezelés során 6-10 harangot szoktak felhelyezni.
Véres köpölyözés
Ennél a kezelési módnál a terapeuta először lefertőtleníti a bőrt, majd egy tűvel bekarcolja azt, illetve apró vágásokat ejt rajta. Ezután felhelyezi a köpölyharangokat, majd a keletkező vákuumnak köszönhetően felszínre tör a vér, illetve a szövetekben található folyadék. Ezt a típusú köpölyözést épp ezért csak képzett szakember végezheti el, továbbá csak abban az esetben ajánlott, ha folyadékáramlási problémákat diagnosztizáltak az érintett személynél. A kezelés nem tarthat tovább 15 percnél, azonban előbb is befejezhető, ha már nem távozik több vér. Ennek a módszernek köszönhetően szintén javul a véráramlás, továbbá távoznak a szervezetből a káros anyagok.
Köpölyöző masszázs
Ez a kezelési mód a száraz köpölyözés egyik fajtája, amely során a kezelendő személy a korábban beolajozott vagy bekent bőrre helyezi fel a köpölyözőharangokat, és ide-oda mozgatja azokat. Mivel ez egy fájdalmat eljárás, a kezelés zömében csak pár percig tart, de leginkább a kezelt személy fájdalomtűrő képességétől függ az időtartama. A masszírozott bőrfelületen kékes-vöröses foltok keletkeznek.