Mi okozhat piros popsit?
Nem mindegy, hogy halványpiros vagy súlyosan gyulladt, sebes, nedvedző foltokról van szó. Bármennyire is enyhének tűnnek a jelek, hátterükben minden esetben gyulladás áll, amely lehet szimplán irritatív, lehet allergiás vagy bakteriális, gombás, vírusos eredetű is. Az első teendő, hogy megtaláljuk a kiváltó okot, majd azt követően a kezelésre koncentráljunk. Mutassuk meg babánk kipirosodott popsiját gyermekorvosunknak, súlyosabb esetben pedig bőrgyógyász szakembernek!
Lehetséges okok
- 1. Pelenkakiütés azért jöhet létre, mert valamilyen oknál fogva felbomlik az egyébként is érzékeny bababőr egyensúlya, s a nedves pelenka kifejezetten jó táptalajt nyújt a kórokozóknak.
- 2. Akárcsak az ekcémára, a popsikiütésre is igaz, hogy a nem megfelelően megválasztott tisztálkodó szerek, a mosószer és a helytelen étkezés is súlyosbíthatja a tüneteket.
- 3. Gyulladt popsinál mindig gondolni kell a szájpenészre is: a gyermek szájában kialakuló gombás fertőzés ugyanis végigvonul az emésztőrendszeren és végül a pelenkában köt ki. Ilyenkor a szájban és a popsin levő fertőzést együtt kell kezelni!
- 4. Fogzáskor, betegségek idején a gyermek egyébként is gyengébb immunrendszere jobban ki van téve a fertőzéseknek, így bőre is sérülékenyebbé válik, könnyen kialakulhat a popsikiütés.