Minden egyes adalékanyag bekategorizálható egy nagyobb osztályba, van, amely egyszerre többe is.
Bizonyos adalékokat három-négy számjeggyel látják el.. Jelenleg hozzávetőlegesen háromszáz adalékanyagot tartanak nyilván az élelmiszeriparban.
Az E-számok csoportosítása
E 100-tól 199-ig: színanyagok - az élelmiszerekhez adják őket, vagy a felületüket kezelik velük.
E-200-tól 299-ig: tartósítószerek - megakadályozzák a káros mikroorganizmusok szaporodását.
E 300-tól 321-ig: antioxidánsok - az élelmiszerek eltarthatóságának idejét növelik.
E 322-től 399-ig: savanyúságot szabályozók - savanyú ízt kölcsönöznek az élelmiszereknek, tartósítják is azokat.
E 400-tól 429-ig: zselésítő anyagok, sűrítő anyagok, nedvesítőszerek - az élelmiszerek viszkozitását növelik, azaz felszívják és magukban raktározzák a vizet.
E 430-tól 499-ig: emulgeáló szerek - egymással nem keveredő anyagok elegyedését szolgálják, segítségükkel simává, habossá vagy krémessé válnak az élelmiszerek.
E 500-tól 949-ig: különböző adalékanyagok – ide tartoznak a térfogatnövelők, szilárdítók, töltőanyagok, ízfokozók, komplexképző anyagok, módosított keményítők, hajtógáz, habzásgátlók, stabilizátorok, hordozó anyagok, szétválasztó szerek, csomósodást gátlók, bevonó szerek
E 950-től 1518-ig: édesítőszerek - édes ízt kölcsönöznek az élelmiszereknek, de nem tartoznak a cukrok közé.
Ártanak-e az adalékanyagok?
Megkérdőjelezhető, valóban ártalmatlanok-e a napi szinten bevitt adalékanyagok. Tény, hogy a boltok polcain alig találunk olyan terméket, meléyben ne lenne élelmiszeradalék.
Néhány adalékanyag allergiás reakciót válthat ki az arra érzékenyeknél, különösen a tartósítószerek, a színanyagok és az ízfokozók.