2019. február 5.
Kimutatták: a közös étkezés jót tesz a gyerekeknek
Kapcsolódó tünetek:
A kutatócsoport több mint 2.000 amerikai család étkezési szokásainak megfigyelésével jutott arra az eredményre, miszerint a tinédzserek jelenlegi és jövőbeli étrendjének alakulását is nagyban javítja, ha úgy nőnek fel, hogy hetente legalább két közös családi étkezésen vesznek részt. A tanulmány szerint a családi étkezések elősegítik a tinédzserek megfelelő gyümölcs- és zöldségfogyasztását, és egy általában véve is egészségesebb étrend felé terelik őket. Hiszen az ilyen alkalmakkor általában nem házhoz rendelt gyorsételek vagy előre elkészített, félkész fogások kerülnek az asztalra. A kutatás eredményeiben még egy érdekesség megjelenik: a családi étkezések hatása a fiúkra nézve jelentősen nagyobb, mint a lányokra, mivel előbbiek amúgy is sokkal hajlamosabbak lennének gyorsan elkészülő, félkész ételeken élni.
A közös étkezések egészségre gyakorolt pozitív következményeihez pedig még az sem feltétlenül szükséges, hogy a családi ebédek mindig jó hangulatban teljenek. A több mint 2.700, étrendi szokásokról, háztartási felépítésről és családi viszonyokról megkérdezett, 14 és 24 év közötti résztvevő adatai alapján a családtagok kapcsolatának minősége nincsen befolyással a családi étkezések életmódbeli hatásaira és következményeire.
Mivel az egyik, tinédzserek és fiatal felnőttek jóllétét leginkább veszélyeztető tényező az egészségtelen és egyhangú étkezés, a kutatás eredményei különösen fontosnak számítanak. A szakértők szerint nem csak az ajánlott napi ötszöri étkezést könnyebb elérni, ha a család vagy legalább bizonyos tagjai együtt esznek, hanem annak is igen erős hatása van, ha mások egészséges vagy éppen egészségtelen étkezési szokásainak vagyunk szemtanúi.