A hajhagymák működése körfolyamatként értelmezhető: a hosszú növekedési fázis után rövid nyugalmi szakasz jön. A hajszál bizonyos ideig nő, majd a hajhagyma pihenése után kihullik. A ciklus újraindul, új hajszál fejlődik.
Ha napi száz, vagy több hajszál hullik ki, szakemberhez kell fordulni. A hajhullásnak is vannak típusai: létezik visszafordítható folyamat és van végleges hajvesztés.
A visszafordíthatatlan hajhullás
A visszafordíthatatlan hajhullás változatai közül az androgén típusú a leggyakoribb: a hajhagymák érzékenyen reagálnak a férfi hormonokra. Ez örökletes hajlam, férfiaknál gyakoribb. Örökletes jelenségről van szó, kezelése nem egyszerű. A koffeintartalmú samponok és hajszeszek néhány éve kerültek a piacra, ezek alkalmazása is lassíthatja a hormonális eredetű kopaszodást.
A visszafordítható hajhullásnak általában a szervezetet ért stressz az oka
A visszafordítható hajhullást az esetek döntő többségében stressz okozza:
- gyulladás,
- baleset,
- műtét,
- bizonyos gyógyszerek alkalmazása,
- pszichés trauma lehet a kiváltó ok.
A hajvesztés az ilyen esetekben 3-5 hónap alatt jelentkezik, akkor hirtelen, látványosan. Ha sikerül megtalálni, és kezelni a kiváltó okot, a hajhullás magától megszűnhet. Gyakori a gyulladásos gócot által kiváltott hajhullás (pl. mandula gyulladás, gyulladt fog). Ezeket eltávolítva a hajhullás kezelhető, illetve sokszor magától el is múlik..
Hajhullást válthat még ki:
- kemoterápia
- terhesség
- túl kevés aminosav, nyomelem, vitamin
- táplálkozási zavar
A fejbőr egészségéért
A hajhagymák aktiválására szedhetők az antioxidáns tartalmú készítmények. Az A- és E-vitamint, B-vitamint, pozitívan befolyásolják a hajhagymák anyagcseréjét. Ezek zsírban oldódó vitaminok, melyeket az emberi test képes raktározni, ezért a túlzott bevitelükkel óvatosnak kell lenni.
Az ásványi anyagok jótékonyan hatnak az egészséges hajképződésre, ezek közül a legfontosabb a réz. a vas és a cink, valamint a kén.
A kén a hajszál alapját képező keratin szintézisében tölt be nélkülözhetetlen szerepet.