Sok függ az egyén vitaminnal, antioxidánsokkal való ellátottságától.
Mit kell tudni az étrend-kiegészítőkről?
Az étrend-kiegészítő az a mikrotápanyagokat, vitaminokat tartalmazó készítmény, ami kiegészíti a napi étkezés és a szükséglet közötti különbséget. Mikrotápanyag lehet vitamin, ásványi anyag, nyomelem és antioxidáns.
Mi okozhat mikrotápanyag hiányt?
A mikrotápanyag hiánynak két típusa van:
- abszolút, egyoldalú, nem megfelelő táplálkozásból adódó hiány;
- relatív, amikor egy folyamat megnöveli az adott tápanyag szükségletét, így a normálisnál több kell.
Az abszolút mikrotápanyag-hiány felismeréséhez szükséges tudni az egyén táplálkozási szokásait és a leggyakrabban fogyasztott ételek tápanyag-, valamint vitamintartalmát. Ezt nehéz megítélni, mert a táplálkozás változik, évszakfüggő, mikor mit fogyasztunk.
Relatív mikrotápanyag-hiány több életmódbeli tényező során alakulhat ki:
- más mennyiségre van szüksége egy fejlődő gyermeknek, másra egy felnőttnek és öregnek;
- nőknek más terhességben, szoptatáskor vagy a változó korban a szükséglet;
- az aktív sport megemeli a szükségletet;
- a dohányzás megnöveli az antioxidánsok szükségletét;
- lázas állapot idején antioxidánsokra és Omega 3 zsírsavakra van nagyobb igény;
- a cukor-, keringési betegségek magasabb mikrotápanyag-bevitelt követelnek;
- a stressz az omega 3 zsírsavak és B-vitaminok beviteli igényét vonzza magával.
Nyáron jobb a helyzet
Nyáron egy, a táplálkozására alapvetően odafigyelő embernél feltételezhetően nem lép fel abszolút mikrotápanyag-hiány. A sok napfény, azonban megterhelheti a bőrt, így testünknek több antioxidánsra van szüksége, leégés esetén pedig meg kell emelni az E-vitamin bevitelt.
Nyári hónapokban megnő a szemet érő UV-sugárzás is, ami kiváltó oka a leggyakoribb időskori látásproblémának, a makula degenerációnak, másnéven sárgatest sorvadásnak. Ennek elkerüléséhez szinte kötelező a karotinoidok (alfa-, beta karotin, lutein, zeaxantin) bevitele.
A nyárhoz hozzátartoznak a rovarcsípések, a kalciumfogyasztásnak is megnő a szerepe. Az alkoholfogyasztás és a dohányzás is gyakoribb a fesztiválszezonban, ilyenkor az antioxidánsok segítenek a regenerálódásban.
Fontos megjegyezni, hogy az étrend-kiegészítők nem tudják kivédeni a helytelen szokások, a dohányzás, a mozgásszegény életmód következményeit. Alkalmazásuk nem helyettesíti az orvosi kivizsgálást, az esetleg szükséges kezelést, a nem megfelelő adagolás pedig gátolhatja egyéb anyagok felszívódását.