Egzotikus betegségek térképe

Egzotikus betegségek térképe

Kapcsolódó tünetek:

Ha pihenésünk színhelyéül távoli úticélt választunk,a megelőzés mindig a leghatékonyabb és legésszerűbb módja a betegségek elkerülésének. Összeszedtük a magyarok által legkedveltebb úticélokat és az adott területre jellemző, leggyakrabban előforduló trópusi megbetegedéseket az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Amerikai Járványügyi Központ (CDC) adatai alapján:

Bali

A maláriát tekintve mérsékelten veszélyes. A Hepatitis A és B – mint általában Ázsiában – itt is komoly rizikót jelent.

Brazília

Dél-Amerika legnagyobb országában a tengerparti területeken maláriától nem kell tartanunk, fertőzés veszélye inkább csak az Amazonas környékén van . A hepatitis A és B azonban komoly fenyegetést jelent az ország egész területén. Javasolt még a hastífusz és a tetanusz elleni védőoltás is.

Dominikai Köztársaság

A szigetországban ismeretlen a sárgaláz, de maláriás esetek a főváros, Santo Domingo kivételével mindenütt előfordulnak, igaz nem magas számban. Annál nagyobb veszélyt jelenthetnek szigetszerte a hepatitis vírusok (A,B egyaránt) és a hastífusz.

India

Az ázsiai ország sárgaláz szempontjából veszélytelen, ám az országba történő belépés előtt igazolni kell az oltottságot, amennyiben az előző egy esztendőben sárgalázas területen jártunk. A malária és a hastífusz veszélye mérsékelt, de előfordulhat, ugyanakkor mind a hepatitis A, mind a hepatitis B vírus rendkívül elterjedt. Javasolt még a kolera, a tetanusz és a járványos gyermekbénulás elleni védőoltás is.

Jamaika

A szigeten sárgaláz-veszély nincsen, míg a malária csak a főváros, Kingston környékén üti fel ritkán a fejét. Szintén nem jellemző a hepatitis B fertőzés, de az A vírus valamint a hastífusz igen gyakori.

Kenya

Nyaralóhelyei nem különösebben veszélyeztetettek sárgaláz szempontjából, azonban a belső területek, a szafarik kedvenc úticéljai annál inkább. A malária minden 2500 méter alatti területen komoly veszélyt jelent, míg a hepatitis A és B rizikó az egész országban magas. Ezek mellett bizonyos területeken előfordul még a kolera, a hastífusz és a járványos agyhártyagyulladás is.

Sri Lanka és Thaiföld

Sárgaláz-veszély nincs, malária csak ritkán üti fel a fejét, a hepatitis A és B kockázat azonban igen magas. Itt is javasolt még a hastífusz elleni védőoltás, valamint a Di-Per-Te és a járványos gyermekbénulás elleni oltás is. Utazás előtt minimum 6 héttel érdemes ellátogatni valamelyik oltóközpontba, és szakemberrel konzultálni a pontos úti cél ismeretében. A teljes oltási sor hepatitis B esetében egy életre szóló védettséget jelenthet, hepatitis A esetében pedig 25 évig lehetünk védettek. Magyarországon is elérhetőek a sárgaláz, tífusz, kolera elleni vakcinák. A malária ellen pedig ma már léteznek olyan gyógyszeres megelőzési lehetőségek, amelyek mellett nem tilos a napozás, és viszonylag kevés a kellemetlen mellékhatás.

+ 1 javaslat

Aki elmúlt 25 éves, 10 évenként oltassa újra magát a gyermekkorban kapott  szamárköhögés, torokgyík, tetanusz és járványos gyermekbénulás elleni emlékeztető oltással, mivel ezekkel a betegségekkel nem csak egzotikus helyeken, hanem Európában is találkozhat!
2017. május 21.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek