- Mozogjon többet!
Naponta legalább fél órát mozogjon! A rendszeres mozgás javítja a vérkeringést, serkenti a nyirokáramlást, így biztosítja lábai egészségét. A mozgás ne legyen túl megerőltető, válasszon olyan sportot, amely örömet okoz! Lehet az kiadós séta, tánc, úszás vagy kerékpározás a lényeg, hogy rendszeresen tegye!
- Válasszon megfelelő lábbelit!
Ne viseljen hosszú ideig magassarkú cipőt, fokozottan figyeljen oda a választott lábbeli kényelmességére! Vásároljon cukorbetegeknek kialakított, extra széles, extra mély cipőt! Új cipőjét először otthon viselje 20 percig, majd vizsgálja meg a lábát! Ha pirosodást észlel valahol, annak a cipő levételét követően 20 percen belül el kell múlnia.
- Mindig viseljen megfelelő zoknit és cipőt a lábsérülések megelőzése érdekében!
Ne járjon olyan terepen mezítláb, ahol talpa, lábfeje megsérülhet! Vízbe, medencébe csak védőcipőben menjen! Ne viseljen olyan zoknit vagy harisnyát, amely varrott, mert a varrás nyomáspontot okozhat lábán és fekélyesedéshez vezethet. Ügyeljen rá, hogy a zokni vagy harisnya térd alatt ne legyen túlságosan szoros!
- Rendszeresen, naponta ápolja és vizsgálja meg lábát!
Minden nap alaposan vizsgálja meg lábát, talpát és ha vágást, elszíneződést vagy fekélyt észlel, azonnal forduljon orvoshoz! Nem kell lemondania a pedikűrről, de csak megbízható szakemberre bízza lábait és jelezze, hogy cukorbeteg!
- Óvja lábait a forróságtól és hidegtől!
Ne tegye a lábát forró vízbe! Vízbe lépés előtt ellenőrizze a vízhőmérsékletet! Ne használjon melegvizes palackot, melegítőpárnát, vagy elektromos hőtakarót, mert ezek megégethetik anélkül, hogy észrevenné.
- Engedje szabadon áramolni lábában a vért!
Ülés közben tegye fel a lábát! Naponta kétszer-háromszor, mintegy 5 percen át jól mozgassa meg a lábujjait és mozgassa le és fel a bokáját! Hosszabb időn keresztül ne tegye keresztbe a lábait! Ne dohányozzon, mert az érkárosító hatású!