Mi az a bélpolip?

Mi az a bélpolip?

Kapcsolódó tünetek:

  A bélpolipot nem úgy kell elképzelni, mint valami polipszerű képződményt a bélfalon. Ezek az apróságok kétféle formát ölthetnek: nyeles polipként vagy széles alapú polipként jelenhetnek meg. Előbbi eltávolítása könnyebb, hiszen gombaszerű fejük könnyen lecsíphető, míg az utóbbit általában műtéttel kell kiszedni, mert csak egy kiemelkedésről beszélhetünk a bélfalon. A bélpolipokat a forma mellett megkülönböztethetjük még úgy is, hogy a bélrendszer mely szakaszában vannak, milyenek szövettanilag, esetleg gyulladtak-e vagy tartani kell-e bennük daganatos burjánzástól.

Okozhatnak-e bajt?

A bélpolipok alapvetően jóindulatúak és tüneteket is ritkán okoznak. Egészen addig, amíg nőni nem kezdenek. Amikor ugyanis már nagyobbak, okozhatnak hasi görcsöket, fáradékonyságot, hasmenést, hányingert, rosszabb esetben bélelzáródást is. Illetve amikor 2 centiméternél nagyobb az átmérőjük, hajlamosak arra, hogy bennük daganatos sejtképződés induljon. Éppen ezért ezeket a polipokat mindenképp el is kell távolítani endoszkópos módszerrel vagy műtéti úton.

Mitől alakulnak ki?

A képződmények kialakulása nagyon rejtélyes, tulajdonképpen nincs is rá pontos tudományos magyarázat. Az biztos, hogy valószínűleg egyszerre okozhatja a szervezet elhasználódása és az, hogy a bélrendszer nagyon sok kémiai anyaggal és készétellel találkozik az évtizedek során. Persze ne feledkezzünk meg az öröklött tényezőkről se. Leggyakrabban a szigmabélben és a végbélben jelennek meg és kialakulásuk leginkább véletlenszerű. Fiatalabb korban ritkább, idősebb korban gyakoribb, illetve beszélhetünk örökletes hajlamról is. Ha a vastagbélben számos elváltozás található, és a felmenőknél is előfordult hasonló, familiáris polipózisnak hívjuk. Ebben az esetben a betegeknél akár több száz vagy ezer apró polip is megjelenhet a bélrendszerben, akár már egészen fiatal korban is. Ebben az esetben igen gyakori a daganatos elfajulás és sokszor szükséges egy-egy bélszakasz eltávolítása.

Megelőzés

Mivel pontosan nem tudjuk a bélpolip kialakulásának okát, így megelőzni is nehéz. Talán inkább úgy védekezhetünk ellene, ha odafigyelünk a rendszeres szűrésre. Ez főleg azoknak fontos, akik már betöltötték 50. életévüket, illetve családjukra jellemző a polipózis. Előbbieknek 5 évente érdemes járniuk szűrésre, utóbbiaknak pedig már huszonéves koruktól aszerint, ahogy a szakember javasolja.
2017. július 11.
Kapcsolódó cikkek