Az aranyér egy gyakori, ám sokak számára még mindig tabunak számító egészségügyi probléma, ami kellemetlen tünetekkel járhat, ám megfelelő eljárásokkal könnyen kezelhető. Tény, hogy sokan már csak akkor foglalkoznak a kondícióval, amikor a tünetek igazán zavaróvá válnak, azonban fontos tudni, hogy a korai felismerés és az azt követő életmódbeli változtatások jelentősen enyhíthetik a panaszokat.
Mostani cikkünkben áttekintjük az aranyér típusait, kialakulásának okait, valamint a leghatékonyabb kezelési és megelőzési lehetőségeket.
Mi is az aranyér?
Az aranyér nevével ellentétben nem egy „nemes” és kellemes dolog. Tulajdonképpen egy vénás értágulat, amely létrejöhet a végbélnyílást körülvevő bőrszövet alatt, vagy a végbél belső, izmos falán. Sokszor erőlködés hatására jelennek meg az aranyeres csomók, de más, életmódbeli sajátosságokból is fakadhat. Székletürítés során az aranyeres csomó kivérezhet, begyulladhat, kifordulhat, és ezért további vizsgálatok, illetve kezelések válnak szükségessé.
Kezdeti stádiumban az aranyeres csomók tünetmentesek maradnak a végbélnyílás környékén. A második stádiumban már érezhetően kitüremkednek a végbélnyíláson túlra, de akár vissza is húzódhatnak. A harmadik stádiumú aranyérnél a visszahúzódás már nem következik be, viszont ilyenkor kézzel még visszahelyezhetők. Ez már sajnos erősebb fájdalommal jár, sőt vérzés is előfordulhat. A negyedik stádiumban a kitóduló csomó már kézzel sem helyezhető vissza, így kezelése csak műtéti úton oldható meg.
Az aranyér típusai
Az aranyeret alapvetően két fő típusba sorolhatjuk. A belső aranyér a végbél belsejében alakul ki, és kezdetben általában fájdalommentes, de vérezhet, különösen székelés közben. Súlyosabb esetben előreeshet, vagyis kitüremkedhet a végbélnyíláson kívülre, ami kellemetlen diszkomfortérzetet okozhat. A külső aranyér a végbélnyílás környékén található, és gyakran jár fájdalommal, viszketéssel, duzzanattal. Ha vérrög képződik benne, trombotizált aranyérré válhat, ami különösen erős fájdalmat okozhat. Mindkét típus kezelhető, de a megfelelő terápia kiválasztásához fontos az állapot pontos diagnosztizálása.
Kinél jelentkezhet a probléma?
Az aranyér bárkinél kialakulhat, de bizonyos tényezők növelik a kockázatát.
Különösen érintettek azok, akik ülőmunkát végeznek, például irodai dolgozók vagy sofőrök, mivel a hosszú ideig tartó ülés fokozza a végbélre nehezedő nyomást. A krónikus székrekedésben vagy hasmenésben szenvedők szintén veszélyeztetettek, mivel a túlzott erőlködés és a gyakori székelés irritálhatja a végbél ereit. A várandós nők esetében is gyakran előfordul az aranyér, hiszen a növekvő méh nyomást gyakorol a medence ereire, és a hormonális változások hatással lehetnek a bélműködésre. De mint említettük, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a rostszegény étrend és a genetikai hajlam szintén növeli a betegség kialakulásának esélyét.
Sajnos van egy-két komolyabb betegség is, aminek tünete lehet az aranyér, ilyen a jó- és rosszindulatú végbéldaganat – rák vagy polip –, valamint a krónikus májbetegség is.
Az aranyér tünetei
Néhány tünetet már érintőlegesen említettünk, de most nézzük meg részletesebben is, hogy milyen testi jelzések esetén érdemes fokozottan odafigyelni, illetve felkeresni egy szakorvost!
Fájdalommentes vérzés
A beteg a vécépapíron vagy a vécécsészében élénkvörös színű vért láthat. További tünet a viszketés, vagy irritáció érzése az anális területen.
Gyomorproblémák
Az olyan kellemetlen emésztési gondok, mint a hasmenés lehet a belső és a külső aranyér tünete is, ugyanakkor a hosszú időn át fennálló székrekedés is utalhat aranyérre.
Fájdalmak
Szokásos tünet a kellemetlen érzés és/vagy a kifejezett fájdalom az anális régióban.
Jelzések az érintett területen
Jellemző tünet, hogy egy megduzzadt eret érezhetően ki lehet tapintani a végbélnyílás környékén. Más esetben, maga az ánusz is megduzzadhat. Ritkábban a széklet kiszivároghat, amennyiben a záróizom nem zár megfelelően.
Ezek a tünetek kellemetlenek vagy riasztóak lehetnek, de általában nem adnak okot komolyabb aggodalomra.
Az aranyér diagnózisa
A fenti tünetekkel küzdő személyeknek fel kell venniük a kapcsolatot egy szakorvossal. Ne feledjük, hogy más kondíciók, köztük a vastagbélrák és a végbélrák, is okozhatják a vérzést. Tévedés lenne feltételezni, hogy az anális vérzés csak az aranyér miatt következhet be, ezért ne hagyatkozzunk a saját véleményünkre, és keressünk fel a panaszokkal egy diagnosztát!
Az orvos végezhet fizikális és más vizsgálatokat is a diagnózis felállítására. Ezek a vizsgálatok magukban foglalják a megtekintést és az ujjal végzett (digitalis) rektális vizsgálatot, valamint az anoscopiát, a rectoscopiát és a laborvizsgálatot is. Ha a tünetek jelentős mennyiségű vérzést, szédülést és ájulásközeli állapotot okoznak, az egyénnek azonnali sürgősségi ellátásra lesz szüksége!
Az aranyér lehetséges szövődményei
Általában az aranyeret sikeresen és komplikáció nélkül ki lehet kezelni, különösen ha a kezelés idejében megkezdődik. Bár ritkán, a következő szövődmények merülhetnek fel:
- Beszorult aranyér: az aranyér beszorul a végbélnyílás záróizmába. Ez jelentős fájdalmat okozhat.
- Anaemia: ha az aranyétől jelentős, krónikus vérveszteséget szenvedett, akkor vérszegénység fordulhat elő.
- Vérrögök: néha a gyulladás trombózist (vérrögöt) okozhat, amely fájdalmas lehet. A terület ilyenkor megduzzad és begyullad.
Az aranyér kezelése
Az esetek többségében az egyszerű intézkedések enyhítik a tüneteket, miközben a probléma is megszűnik. Előfordulhat azonban, hogy néha szükség van diétára, gyógyszeres kezelésre, vagy akár még műtéti beavatkozásra is.
Az aranyér kezelése házilag
Léteznek olyan speciális, vény nélkül kapható krémek vagy kúpok, amelyeket bármelyik gyógyszertárban, illetve a BENU webshopjában is beszerezhet, és amelyek gyors enyhülést nyújthatnak a kevésbé súlyos esetekben.
Vannak olyan párnák is, amelyek csökkentik az ülés fájdalmasságát, de egyes pácienseknél helyi érzéstelenítő szerek használata is javasolt lehet. Gyakran javasolják a jegelést az érintett területen, ami segít lehúzni a duzzanatot. De a gyulladáscsökkentő ülőfürdő is kellemes és pozitív hatással bír – ezt akár naponta többször is elvégezhetünk, 15-20 perces időtartammal, csípőig érő vízben, melybe gyógynövényeket, és sókat tehetünk. Ez enyhíti az égő vagy viszkető tüneteket.
A nedves törlőkendő használata nagyon kedvező aranyeres betegek számára, ugyanis a száraz toalettpapír súlyosbíthatja a problémát. A legjobb a csak vizet tartalmazó nedves kendő.
Az analgetikumok – egyes fájdalomcsillapítók, mint például az aszpirin, az ibuprofen és az acetaminofen (Tylenol), enyhíthetik a fájdalmat és a kellemetlen érzést.
Aranyér elleni gyógyszerek
A legtöbb aranyérgyógyszer vény nélkül kapható. Ezek közé tartozik az aranyérkenőcs, a különböző párnák vagy kúpok, illetve a vénás és nyirokkeringést javító tabletták. Ha ezek a gyógyszerek egy héten át tartó kezelés után hatástalannak bizonyulnak, konzultáljunk orvosunkkal!
Nem sebészeti kezelési lehetőségek
A leggyakoribb nem sebészeti aranyé eltávolítási technika a gumiszalagkötés. Ez egy hivatalos eljárás a belső aranyér kezelésére, ahol egy rugalmas szalagot helyeznek az aranyér alapjára, hogy elvágják a vérellátástól. Így az aranyér vagy összezsugorodik vagy leesik.
Egy másik eljárás a szkleroterápia, ahol egy oldatot injekcióznak egy belső aranyérbe, és ez egy olyan heget eredményez, amely megszünteti az aranyér vérellátását. Az infravörös fotokoaguláció és az elektrokoaguláció két másik lehetőség.
Sebészeti lehetőségek az aranyér kezelésére, eltávolítására
Ma már létezik ultrahangos készülék is aranyérműtéthez. A tünetek enyhíthetők ezzel a módszerrel, azonban nem fogják megszüntetni az aranyeret. A műtéti beavatkozás hemorrhoidectomiát – az aranyér eltávolítását teljes egészében – vagy tűzést jelent, ahol a prolapsusos (kiugró) aranyeret visszahelyezik a helyére. Ezeket az eljárásokat helyi érzéstelenítéssel végzik és a legtöbb beteg hazatérhet még aznap, amikor a műtétet elvégezték.
Tegyünk ellene!
Bár az aranyér kellemetlen és sokszor fájdalmas probléma, a megfelelő kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal hatékonyan enyhíthetők a tünetei, sőt, sok esetben meg is előzhető a kialakulása. A rostban gazdag étrend, a rendszeres testmozgás és a megfelelő folyadékbevitel mind hozzájárulhatnak a bélműködés szabályozásához, csökkentve ezzel a székelés közbeni erőlködést.
Ha azonban a tünetek tartósan fennállnak vagy súlyosbodnak, érdemes szakemberhez fordulni, hogy elkerüljük a szövődményeket. Az aranyér kezelése nemcsak a fizikai közérzetet javítja, hanem a mindennapok komfortérzetét is jelentősen növelheti.