A trombózis leggyakrabban az alsó végtagokat érinti. Két típust különböztetünk meg: felületes, illetve mélyvénás trombózist. Előbbi esetében a vérrög a felületes vénákban található (maga a véna tömött, érzékeny), a visszértágulatok növelik kialakulásának esélyét, továbbá szemmel látható gyulladásos jelek (bőrpír, meleg tapintat) is kíséri. Ez önmagában nem életveszélyes, de itt is fontos a megfelelő kezelés.
Ha azonban a gyulladás a mélyen fekvő vénákat érinti, sokkal komolyabb a helyzet, hiszen ez életveszélyes állapot, ugyanis megfelelő kezelés nélkül tüdőembóliához vagy akár halálhoz is vezethet.
Alsó végtagi mélyvénás trombózis – röviden összefoglalva
- Tipikus tünetek: a láb erősen duzzadt, lilásvörös,fényes, fájdalmas, feszül, jelentős a körfogateltérés a másik lábhoz képest
- Kezelések: szigorú ágynyugalom, kompressziós harisnya vagy fásli, felpolcolás, véralvadásgátló gyógyszerek, esetleg trombektómia
- Legfontosabb vizsgálatok: ultrahang, vénák kontrasztanyagos röntgenvizsgálata, CT, vérvizsgálat
- Veszélyek: tüdőembólia, érrendszeri és szöveti károsodás
- Minden esetben kórházi kezelés szükséges
A legtöbb esetben akkor alakul ki trombózis a lábban, ha sokáig nem mozgunk – például órákon át egy repülőn ülünk –, vagy be van gipszelve a lábunk, esetleg betegen fekszünk az ágyban. Ezek mind növelik egy vérrög kialakulásának az esélyét. Ennek oka, hogy az ilyen esetekben a véráramlás nagyon lelassul, melynek következtében vérrög alakul ki, ami eltömíti az eret.
A vérrög kialakulásának veszélye akkor is megnő, ha kevés folyadékot iszunk, véralvadási zavarban szenvedünk, dohányzunk, vagy olyan hormonkészítményeket szedünk, mint például fogamzásgátlók.
A meleg idő szintén fokozza a trombózis kialakulásának veszélyét, főleg, ha a fenti okok is fennállnak.
Ha felületes vénagyulladásra gyanakszunk, keressük fel orvosunkat kompressziós pólya vagy harisnya viselése mellett, hogy beállítsa a megfelelő kezelést. De ha mélyvénás trombózisra utaló tüneteket tapasztalunk, maradjunk ágyban, és úgy hívjunk orvost.
Trombózis
Alapvetően az összes érben keletkezhetnek vérrögök, azonban – a végtagokban kialakuló trombózissal ellentétben – máshol nem ilyen egyértelműek a tünetek. Erős fájdalom jelentkezhet a szervekben, illetve zavar léphet fel a működésükben. Ilyen esetekben további vizsgálatokra van szükség a diagnózis felállításához.
A leggyakoribb trombózistípusok a következők:
Kizáródott aranyérben előforduló trombózis
Az aranyérben előforduló trombózist gyakran keverik össze a szimpla aranyérrel, azonban előbbiben az előreesett erekben vérrög alakul ki. Az erek begyulladnak, fájnak, és kemény, fájdalmas csomó alakul ki bennük (vérrög). Feltétlenül ajánlott egy orvos felkeresése.
Kar
A karban található mélyvénákban is keletkezhet vérrög, mely általában szegényesebb tünetekkel, kevesebb fájdalommal jár, mint a lábban. Az összes trombózis mindössze 2 százaléka a karban alakul ki, így az orvosok elsőre sokszor nem erre a problémára gondolnak. A másik ok, amiért nem veszik észre az érintettek, hogy vérrög alakult ki a karjukban, hogy nem éreznek fájdalmat. A legtöbb esetben megduzzad a karjuk, vöröses-lilás elszíneződések és foltok keletkeznek rajta, de nem minden esetben riasztóak a tünetek. A leggyakoribb tünetek a következőek lehetnek:
- Az érintett kar megdagadása
- A kézfej megduzzadása
- Kékes színű bőrvénák megjelenése
- Helyenként a kar vöröses-lilás elszíneződése
- Fájdalom a kar mozgatásakor vagy megnyomásakor
Ha a felületes vénákban alakul ki trombózis, csak az érintett érszakasz fájdalmas, tömött tapintatú, csak körülötte tapasztalunk duzzanatot és bőrpírt.
Agytrombózis
Agytrombózis esetén a tünetek hirtelen, de fokozatosan súlyosbodva jelennek meg, és az érintett agyterülettől függően alakulnak ki. A tünetek az alábbiak lehetnek:
- Erős fejfájás
- Bénulás
- Zavartság
- Láz
- Bágyadtság
- Szédülés
- Émelygés, hányás
Minden agyi trombózisra gyanús esetben fontos a gyors kórházi kezelés!