AB0 vércsoportrendszer
A 36 vércsoportrendszer közül ez az egyik legismertebb, amelynél négy vércsoportot különböztetünk meg: A, B, AB és 0. Ezt a rendszert a 20. század elején találta fel Dr. Karl Landsteiner. Az osztrák orvosnak feltűnt, hogy az emberek vérének a vegyítése során gyakran csomók keletkeznek, amiért a vörösvértestek eltérő felületi struktúrája a felelős, amit egy membrán vesz körbe. Ebben a membránban találhatók A és/vagy B antigének, míg egyes esetekben egyáltalán nem tartalmaz antigéneket. Utóbbi esetén beszélünk 0-s vércsoportról.Mit nevezünk vércsoport antitesteknek?
Nem csupán a vörösvértestek, hanem a vérszérum vizsgálatával is meg lehet határozni egy személy vércsoportját. Annak ellenére is igaz ez, hogy a vérszérum egy olyan folyadék, ami nem tartalmaz vörösvértesteket, hanem speciális fehérjéket, azaz vércsoport antitesteket. Utóbbiak képesek egy idegen vércsoport vérét felismerni.
Annak érdekében, hogy a saját vérünk ne csomósodjon be egy antigén-antitest reakció hatására, a vérünk nem tartalmaz antitesteket a saját vércsoportjával szemben, míg idegen vércsoportokkal szemben igen. Alábbiakban látható, hogy milyen antitesteket tartalmaz egy adott vércsoport:
- A-s vércsoport: B-s vércsoport elleni antitestek (anti-B)
- B-s vércsoport: A-s vércsoport elleni antitestek (anti-A)
- 0-s vércsoport: A-s és a B-s vércsoportok elleni antitestek (anti-A és anti-B)
- AB-s vércsoport: nem tartalmaz se A-s, se B-s vércsoport elleni antitesteket
RH vércsoportrendszer
Ez a másik ismert vércsoportrendszer, mely az Rh-pozitív és az Rh-negatív vércsoportokat különbözteti meg. Ha Rh-pozitívak vagyunk, akkor ez azt jelenti, hogy az Rh antigén – más néven D antigén – jelen van a vörösvértestek felületén, míg az Rh-negatív személyeknél ez nincs jelen. Ha ezt a két vércsoportot összekeverjük, akkor az érintett személy testében egy életveszélyes antigén-antitest reakció indul el.A vércsoportok előfordulása
Vannak gyakrabban és ritkábban előforduló vércsoportok. Közép-Európában a lakosság 44,5 százaléka A-s vércsoportba tartozik, míg 10,5 százalékuk B-s, 4,5 százalékuk AB-s és 40 százalékuk 0-s. Az Rh vércsoportrendszer által meghatározott vércsoportok előfordulása sincs egyensúlyban, ugyanis az európai lakosság 85 százaléka Rh-pozitív, míg állandó hiány van az Rh-negatív vércsoportból. A kontinensek közt is eltérések tapasztalhatók a vércsoportok előfordulásában: az amerikai őslakosok 90 százaléka 0-s vércsoportú, míg Ázsiában a B-s vércsoport az elterjedtebb. Véradományozás szempontjából a 0-s vércsoport igazi kincsnek számítanak, ugyanis ez a vércsoport univerzális, bármelyik vércsoportú személy megkaphatja. Az AB-s vércsoportúaknak pedig egyszerűbb vért adni, ugyanis ők kaphatnak A-s, B-s és 0-s vért is. Ennek ellenére mindkét esetben az a legszerencsésebb, ha a vérre váró személy a saját vércsoportjának megfelelő vért kapja.
2020. december 14.