A 7 legnagyobb diéta mítosz, aminek nem szabad bedőlni!

A 7 legnagyobb diéta mítosz, aminek nem szabad bedőlni!

Kapcsolódó tünetek:

Mítosz 1: 6 óra után már semmit nem ehetünk

  • Tény: A leginkább az számít, hogy mennyi kalóriát viszünk be egy nap.  Ha fogyni szeretnénk, csökkenteni kell a napi kalóriamennyiséget, délben enni a legtöbbet, este a legkevesebbet.

A fogyókúra legjobb módja, ha számoljuk a kalóriákat és ha nem lépjük túl a számunkra előírt mennyiséget. Ha este visszük be a napi kalóriamennyiség nagy részét, leterheljük az emésztőrendszerünket, másnap fáradtan ébredünk és energiahiányunkat ismét étellel próbáljuk pótolni. Ezért javasolják a táplálkozás-szakértők, hogy a fő étkezés ne a vacsora legyen, hanem az ebéd, és a napi kalóriamennyiséget a nap folyamán kisebb adagokra osztva vigyük be.

Mítosz 2: A light termékek egészségesebbek

  • Tény: Bár a light ételek valóban kevesebb kalóriát tartalmaznak, de bőven van bennük nátrium, adalékanyagok, mesterséges édesítőszerek, cukor és ízfokozók.

Ha például krémsajtból a zsírszegény verziót választjuk, megspórolhatunk ugyan 15 kalóriát, de 11 milligrammal több nátriumot viszünk be a szervezetünkbe. Bár ez nem tűnik soknak, de a sok kicsi összeadódik, a felhalmozódott nátrium megköti a vizet és puffadást okoz. A másik veszélyforrás, hogy a light termékekből hajlamosabbak vagyunk többet enni, így végső soron több kalóriát viszünk be, mintha a normál verziót választottuk volna.

Mítosz 3: Mindent ehetünk, ami egészséges

  • Tény: Az egészséges ételek is bőven tartalmazhatnak kalóriát, cukrot, nátriumot, zsírt.

Teljes kiőrlésű kenyér, durum tészta, magvak, avokádó, szárított gyümölcsök, zab, frissen facsart gyümölcslevek – közös bennük, hogy bár nagyon egészségesek, de nincsenek híján a kalóriáknak. Még ha minőségi ételeket is fogyasztjuk, érdemes odafigyelnünk a kalóriatartalmukra és a megfelelő adagra.

Mítosz 4: Ha áttérünk a vegán étkezésre, fogyni fogunk

  • Tény: A vegán ételek üres kalóriákat tartalmazhatnak.

Sült krumpli, étcsoki, tészta és házilag készített csokiszelet – bár mindegyik vegán, de ha pusztán ezekből áll az étrendünk, a várt fogyás helyett felfelé indul majd el a mérleg nyelve. A diéta lényege a kiegyensúlyozott táplálkozás sok gyümölccsel, zöldséggel, növényi fehérjeforrással – mint amilyen a tofu és a bab és a teljes kiőrlésű gabonák- és kalóriaszámolással.

Mítosz 5: Ha mozgunk, bármennyit ehetünk

  • Tény: Pusztán mozgással nem lehet az összes bevitt kalóriát elégetni.

30 perc futással – 10 km/órás tempóban – nagyjából 300 kalóriát tudunk elégetni, így ha utána sajtburgerrel, sült krumplival és kólával kényeztetjük magunkat, máris legalább 500 kalóriával több energiát viszünk be, mint amennyit lemozogtunk. A fogyás szimpla matematika: ha 300 kalóriát égettünk el, 200 kalóriát válthatunk ki finomságokkal az étrendünkben.

Mítosz 6: Egy-egy étkezés kihagyása felgyorsítja a fogyást

  • Tény: A koplalás lassítja az anyagcserét, így a kilók is nehezebben mennek le.

Ahhoz, hogy az anyagcserénk pörögjön, mindig reggelizzünk és 3-4 óránként együnk! A legjobb, ha minden napra jut gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű pékáru és valamilyen fehérjeforrás pl. hal, szárnyas vagy tojás. A szervezetünk éheztetésével felborítjuk az anyagcserénket, lemerítjük testünk energiatartalékait, ami falási rohamokhoz, plusz kilókhoz és jo-jo effektushoz vezet.

Mítosz 7: Tilos a szénhidrát, még a gyümölcs is

  • Tény: Nagy hiba, ha a fogyókúrából teljesen száműzzük a szénhidrátot, mert amint visszatérünk régi szokásainkhoz, már kis mennyiségtől is hízni fogunk.

Ha a megfelelő szénhidrátot választjuk, még fogyhatunk is vele! A teljes kiőrlésű gabonák és zöldségek ugyanis tele vannak rostokkal, telítenek, javítják az emésztést és energiát adnak, így segítenek abban, hogy kevesebb kalóriával is beérjük.

2016. október 10.
Kapcsolódó cikkek