5 étel, ami segít megelőzni a rákot!

5 étel, ami segít megelőzni a rákot!

Kapcsolódó tünetek:

 Gyümölcsök, zöldségek

Kutatások igazolják, hogy a zöldségfélék és gyümölcsök gyakori és bőséges fogyasztása csökkenti az emlő- és vastagbélrák, sőt a szájüregi- nyelőcső- gége- és gyomorrák kialakulásának kockázatát. A gyümölcsök és zöldségfélék a bennük magas koncentrációban előforduló vitaminoknak és nyomelemeknek köszönhetően és antioxidáns, azaz a szervezetben képződő szabad gyököket semlegesítő hatásuk révén fejtik ki a rákképződéssel szembeni védőhatásukat. Ez azonban főként a nyers formában történő fogyasztás esetén igaz, megfőzve, vagy konzervált formában már veszítenek értékes tulajdonságaikból. A rákmegelőző diétában kiemelt szerepe van a következő zöldségeknek és gyümölcsöknek: piros szőlő, brokkoli, lila hagyma, fokhagyma, spárga, bimbóskel, kelkáposzta, petrezselyemzöld, zeller, sárgarépa, cékla (nyersen) kipréselt leve, feketeribizli, áfonya, fekete szeder, lila szilva, málna, cseresznye, meggy.

Magas C-, és E-vitamin tartalmú ételek

A C-vitamin antioxidáns hatású: gátolja a karcinogén metabolitok képződését a gyomorban és a bélcsatornában. Rajta kívül az E- és az A-vitamin, valamint a retinoidszármazékok és a karotinoidok is csökkentik számos kémiailag indukált daganat kialakulását. A zöldség- és főzelékfélék, valamint gyümölcsök E-vitamin-tartalma nagy, az olajos magvaké, dióféléké kiemelkedő, de kitűnő forrás a búzacsíra, a teljes őrlésű gabonafélék és a növényi olajok is, a hüvelyesek közül pedig a sárgaborsó.

A flavonoidok

Egyes flavonoidok, például a fisetin, apigenin, luteolin hatásosan gátolják a daganatos sejtszaporodást. Fisetin a citrusfélékben, az apigenin az alma héjában, a luteolin a zellerben, resveratrol a szőlőben, likopin pedig a paradicsomban található nagyobb mennyiségben.

Teljes értékű gabonafélék

A daganatpreventív táplálkozásban a teljes értékű gabonaféléknek van helye, elsősorban azok magas rost- és ásványi anyag tartalma miatt: barna és magvakat tartalmazó, magokkal megszórt teljes kiőrlésű pékáruk, müzli, köretként pedig barna rizs, bulgur, köles naponta többszöri fogyasztása javasolt.

Fűszerek

Nemcsak a csili és a curry, de a szerecsendió, a fahéj és a szegfűszeg is jótékony hatásúak, mivel serkentik a vérkeringést, így elősegítik a káros anyagok távozását, de vértisztító hatásuk mellett rákmegelőző fitovegyületeket is tartalmaznak. A fűszerek gyógyító hatóanyagai az antioxidáns hatású polifenolok, amiből legtöbb a szegfűszegben, legkevesebb pedig a feketeborsban található. A csilipaprika azonban nagy mennyiségben tartalmaz karotinoidokat is, amelyek szervezetünk számára nélkülözhetetlenek a rákmegelőző A-vitamin előállításához.
2017. január 28.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek