Kiváltó okok
A zsibbadás mögött szinte minden esetben valamilyen idegrendszeri eltérés áll, ennek az oka azonban már sokféle lehet. Ráadásul olyan betegségekről is beszélhetünk ilyenkor, melyek elsődlegesen egyáltalán nem befolyásolják az idegrendszer folyamatait, ám másodlagosan eredményezhetnek eltéréseket. Ha a zsibbadás a testünk egyik oldalán jelentkezik, de érinti mind az alsó, mind a felső végtagot, akkor jellemzően az idegrendszer központi részén támadt zavar. Amikor viszont az egyik végtag bizonyos, meghatározott része válik érintetté, akkor az ideggyök vagy az idegszál eltérésére lehet gyanakodni. Ilyenkor ki kell zárni a gerincvelőt érintő folyamatokat és az anyagcserebetegségek miatt kialakult neuropathiát is, valamint a vérkeringés zavarait.Ez lehet mögöttük
Az előbbi okokat elég sokféle betegség vagy rendellenesség, kisebb elváltozás kiválthatja. Polineuropátiát például eredményezhet cukorbetegség, pajzsmirigybetegség, daganatos megbetegedés és sok krónikus betegség is. De több gyógyszer és vegyi anyag is előidézheti, mint az arzén, egyes kemoterápiás gyógyszerek, a higany vagy az ólom.
Az alagútszindróma egy gyakori kiváltó ok, ami akkor alakul ki, ha az idegek alagútjai szűkülnek és a bennük futó ideg nyomás alá kerül. Ez a felső és az alsó végtagokon is előjöhet, legismertebb változata a kéztő-alagútszindróma.
Az anyagcserezavaroknál a háttérben legtöbbször a cukorbetegség áll, de az alkohol, az alacsony magnézium- és kalciumszint is lehet az ok. Ahhoz, hogy megállapítsuk, ezek miért alakultak ki, további betegségek után kell kutatnia orvosunknak.
A sclerosis multiplex is eredményezhet zsibbadást, a Guillain-Barré-szindrómának pedig az egyik első tünete az, hogy szimmetrikus zsibbadás lép fel. Porckorongsérv esetében pedig a zsibbadás megmutathatja azt milyen súlyos a betegség.
Mivel láthatóan a végtagzsibbadást sok minden okozhatja, kivizsgálása több lépésből áll és mindig egyénre szabott. Ne hanyagoljuk el, menjünk el vele legalább a háziorvoshoz!
2017. szeptember 26.