A fogamzásgátlást talán senkinek nem kell magyarázni: azoknak az eszközöknek és módszereknek az összességéről van szó, melyek hivatottak megakadályozni a teherbeesést. Sokféle megoldás létezik erre az esetitől kezdve a rendszeresen át, a külső és belső eszközöktől a hormonális, vagy hormonmentes fogamzásgátlókig. Ráadásul ezek kombináltan is alkalmazhatóak. Az, hogy éppen melyik módszert használjuk, nagyon eltérő lehet több tényező alapján. Ilyenek az életkor, a testi jellemzők, érzékenység, kényelem, vagy éppen az is, hogy az adott személynek mik a szándékai egy adott életszakaszban.
Mivel valóban mindennapos dologról van szó, ami a szexualitáshoz kötődik, sajnos
nagyon sok tévhit kering körülötte. Ezt sokszor az okozza, hogy az emberek nem mernek orvoshoz menni, vagy cikinek tartják azt, hogy szakemberhez forduljanak és inkább a család vagy barátok segítségében bíznak. A szájról-szájra terjedő mindenféle ál tény pedig vezethet nagy félreértésekhez és később egészségügyi problémákhoz, vagy nem kívánt terhességhez is. Összegyűjtöttük, mik a leggyakoribb tévhitek a témában!
Zuhanyzással megelőzhető a terhesség
Az egy dolog, hogy még hüvelyzuhannyal sem, de külső tusolással meg semmiképp. A spermiumok sok helyen el tudnak bújni a hüvelyben, hogy egy öblítés után nyugodtan folytassák útjukat, ráadásul hamar olyan szakaszba kerülnek a testben, ahol már el sem éri őket a tisztítás.
Terhesség csak peteéréskor lehet
Sokan esküsznek a naptármódszerre fogamzásgátlás kapcsán is, pedig egyáltalán nem megbízható. Peteérés nem csak a várt időben, hanem máskor is előfordulhat, a spermiumok pedig akár élve is maradhatnak a szervezetben addig, míg jön az újabb peteérés.
A hormonális fogamzásgátlás mindenkinek megfelelő
Sajnos ez sem igaz, hiszen vannak olyan betegségek, vagy kórképek, melyek mellett nem lehet ilyen módszert alkalmazni. Lehet szó itt fokozott trombózisveszélyről, vagy a tápcsatornát érintő problémákról is.
Hozzá lehet szokni a fogamzásgátló tablettához
Vannak, akik szerint egy idő után nem lesz megbízható a fogamzásgátló tabletta hatása, mert a szervezet hozzászokik. Ilyen nem létezik, ez nem valami kábítószer, amiből egyre nagyobb adagokat igényel a testünk.
A megszakított szeretkezés biztonságos
Mivel az előváladékban is lehetnek spermiumok, ez a tézis az első pillanatban megdől. Ráadásul az sem biztos, hogy a férfi valóban ki tudja venni időben a péniszét és bőven elég, ha egyetlen spermium eljut a céljához.