Nikotinfüggőség

nikotinfüggőség

Kapcsolódó tünetek:

A nikotinfüggőség a világon számos embert érint, rendkívül gyakori típusa a függőségeknek, ami természetéből adódóan például a kokain- és heroin-függőséggel rokon. Alapját a nikotin pszichés- és testi pozitív hatásaiban kell keresni, melyek miatt az emberek ragaszkodni kezdenek hozzá. Ezek többek között a következők: fokozza az éberséget és a figyelmet, élénkít, segíti a koncentrációt, az étvágyat pedig csökkenti. Az előbbiek mellett pedig a nikotin dopamint is felszabadít, amivel egy könnyed és kellemes közérzetet biztosít. Utóbbi miatt éreznek a dohányosok minden újabb cigarettát jutalomnak. De maga a rituálé (előveszzük a dobozból, meggyújtjuk, stb.) is bizonyos függőséget jelent, illetve feszültséglevezető is.

Mit csinál a nikotin a szervezetünkben, ami függőséghez vezet?

Ha a dohányos nem rágott dohányt fogyaszt, hanem cigarettát szív, akkor a nikotin a tüdő erein keresztül szívódik fel a vérbe és onnan pillanatok alatt az agyba is eljut. Itt acetil-kolin receptorokhoz kötődik, és jeltovábbításra készteti az idegsejtet, ezzel pedig élénkítő hatást gyakorol az idegrendszerre. Ezt a hatást pozitívnak érezzük, de káros is, mert a nikotin molekula lassan bomlik el és addig kötött marad az idegsejt, nem regenerálódik. Ugyanakkor a kezdeti élénkséget és a mellette megjelenő dopamin miatti boldogságérzetet később erős visszaesés követi, kedvtelenség, nyomottság. Emiatt van az, hogy a nikotinfüggő újra rá akar gyújtani, hogy ismét elérhesse a kívánt állapotot. Rendszeres dohányosoknál megállapították, hogy idővel nő a nikotinra érzékeny receptorok száma, ami miatt egyre fontosabb lesz számukra az, hogy újra és újra rágyújtsanak.

A függőség tünetei

A niktoinfüggőség tünetei nem ismeretlenek számunkra, hiszen olyan gyakori jelenségről van szó, amivel baráti vagy családi körében szinte mindenki találkozott már. A dohányosok folyamatosan próbálják fenntartani a kívánt nikotinszintet, ami idővel láncdohányzáshoz is vezethet. Ez pedig egyre nehezebb, hiszen a dopamin ugyan mindig megadja a jutalmazó érzést, ám receptorok érzékenysége a nikotinra egyre csökken. Így csak egyre nagyobb adagokkal lehet ugyanazt a hatást elérni. A nikotinfüggő mindenképp próbálja pótolni a szükségleteket, ami megnyilvánul abban, hogy elvonási tünetek jelentkeznek nála, ha ezt nem tudja megtenni időben, és abban is, hogy társaságban is inkább kimegy dohányozni, mert szükségét érzi. A függőség egyik legfontosabb ismérve pedig az, hogy a dohányos annak tudatában sem áll le szokásával, hogy azzal súlyosan károsítja az egészségét. A dohányzás rendkívül erős függőséget okoz nem csak testileg, hanem lelkileg is, éppen ezért leszokni róla nagyon nehéz. Hiszen az elvonási tünetek akár már az első félórában jelentkezhetnek és eléggé kellemetlenek. Ráadásul a tünetek ugyan az első pár napban elérik a kritikus szintet, akár hónapokig is fennállhatnak, ami gyakori visszaeséshez vezet. A tünetek közé tartozik az ingerlékenység, figyelemhiány, alvászavar, fejfájás, feszültség, türelmetlenség és az étvágy növekedése.

A leszokást általában leghatékonyabban az erős elhatározás tudja segíteni, rendkívül fontos a motiváció, de vannak olyan  gyógyszerek, tapaszok, rágógumi, stb., amik szintén segítenek. A nikotinfüggőség hosszú távon veszélyes az egészségre, mind pszichésen, mind a dohányzás által kiváltott egészségügyi problémák miatt, melyek halálhoz is vezethetnek.
2017. december 4.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek