Mutatjuk, hogyan!
- A desszertet és a többi finomságot tervezzük bele az napi étrendbe. Mindig az étkezés részeként, annak végére kerüljön, soha ne két étkezés közé. Lehetőleg egészséges variációt fogyasszunk.
- A nassolásként behabzsolt édességgel tudattalanul biztonságérzetünket szeretnénk megerősíteni vagy életünkben a meglévő űrt kitölteni. Ha ezt felismerjük, szerezzük be ezeket az érzéseket más forrásból.
- Sokan „minőségi éhezésben” szenvednek, tehát a szükségtelenül sok kalóriát tápanyaghiányos étrenddel viszik be. Konzultáljunk dietetikussal és reformáljuk meg étrendünket, hogy szervezetünket valóban fontos tápanyagokkal lássuk el.
- Ahogyan a drog, úgy például az édes ízek is fokozott élményekkel ingerlik az agy receptorait. Fogyasztásuk hatására szervezetünkben dopamin szabadul fel, ami aktiválja agyunk örömközpontját. Inkább edzéssel vagy szerelmeskedéssel érjük el ezt a hatást, melyek során ugyancsak boldogsághormonok árasztják el testünket.
- Az „úgy ennék valamit” érzés mögött gyakran folyadékhiány áll. Gondoljuk végig, mennyit ittunk aznap, s ha elmaradásunk van, nyúljuk a pohár után. A víz blokkolja ezt a hibás üzenetet, és a gyomrot is telíti. Ha citromot is facsarunk a vízbe, a savanykás ízzel semlegesíthetjük az édesség utáni vágyunkat.
- Egyes cselekedetek, mint például az esti tévénézés, csetelés, szinte összeforrtak a nassolással: mozdulatsor, melyet agyunk az adott cselekvéshez társított. Kerüljük ezeket a szituációkat vagy tudjuk le a lehető legrövidebb idő alatt.
- Ha mégis a TV előtt szeretnénk az estét eltölteni, fogyasszunk egészséges rágcsálnivalókat. Így a szertartás mozdulatai megmaradnak, s nem terheljük magunkat felesleges kalóriákkal. Vágjunk fel friss, nyers zöldségeket hosszú csíkokra (uborkát, répát, zsenge céklát, karalábét, paprikát) és azokat rágcsáljuk. De számításba jöhet a zabkorpával elkevert natúr joghurt is.
- Tegyünk motiváló és elrettentő képeket a hűtő, kamra ajtajára.
- Ha ránk tör az őrület, mossunk fogat és rágjunk gyakran cukormentes, mentolos rágógumit.
- Tereljük el a figyelmünket, keressünk új fókuszt. Ha sikerül átvenni az irányítást testünktől, az komoly erőt fog adni a jövőre nézve is.
- Vezessünk táplálkozási naplót: mikor, mit ettünk és azt is jegyezzük le, mi történt az esetleges melléevések előtt.
- Biztos, ami biztos: ne tartsunk otthon olyan élelmiszereket, melyek bűnre csábíthatnak.
2017. július 20.