2021. július 13.
Naptej kisokos – Tippek, típusok és faktorszámok
Kapcsolódó tünetek:
Nyaralásunknak és a hosszabb kültéri programok alatt fontos, hogy gondoskodjunk bőrünk és egészségünk védelméről. Ebben segít a naptej. Ugyanakkor fontos, hogy tisztában legyünk a címkén feltüntetett termékadatokkal, hiszen egy rosszul használt vagy nem bőrünk típusához illeszkedő termékkel könnyen pórul járhatunk tűző napsütésben.
Mit is jelent a faktorszám?
A fényvédő faktor tulajdonképpen egy arányszám, mely azt adja meg, hogy az adott termék használatával hányszor több időt tölthetünk a napon leégés kockázata nélkül, méghozzá ahhoz képest, mintha nem használnánk. Ez egy nemzetközileg elfogadott érték, így biztonsággal tájékozódhatunk belőle a világ bármely pontján. A faktorszám és bőrünk leégés-mentesen napon tölthető idejének szorzata lesz az a végső idő, amit a naptej használata mellett pirosodás nélkül bír ki bőrünk. Például egy átlagos bőrű felnőtt egy 20-as faktorszámú naptejjel 20 faktorx20perc=400 percet tölthet el a napon leégés nélkül.
Fontos, hogy ez a naptej használata mellett a napon eltölthető maximális idő, vagyis nem kezdődik elölről a 400 perc, amint újrakenjük magunkat. Így is külön figyelmet kell fordítani arra, hogy a naptejet az izzadság, a víz és a ruhánk is ledörzsölheti a bőrünkről.
Azt már kevesebben tudják, hogy más kritériumoknak is érdemes megfelelnie egy naptejnek. A választás során célszerű olyan termékeket keresnünk, melyek fotostabilok. Ezek lassabban bomlanak le, így hatékonyabban védenek a nap káros hatásai ellen.
Fizikai vs. kémiai
A fényvédők mechanizmusuk alapján két csoportot alkotnak, vannak fizikai és kémiai napvédők. A fizikai alapon működő fényvédők nem érzékenyítenek, és a bőrön megtapadva visszaverik a sugarakat, azonban kozmetikailag kevésbé kellemes a használatuk. Bőrbe beszívódó kémiai anyagot nem tartalmaznak, ezért kisgyermekek és a fényvédőkre túlérzékeny felnőttek számára is ajánlottak. A kémiai fényvédők a felszívódás után elnyelik a sugarakat. Előnyük, hogy kozmetikailag kellemesebbek, nem színezik a bőrt, ugyanakkor gyakrabban okoznak allergiás reakciót.
A főbb típusok
Érdemes odafigyelnünk a fényvédőszer típusára is. Jelenleg olaj, krém és naptej formájában állnak rendelkezésünkre. Ebből a szempontból fontos, hogy bőrünk minőségének megfelelő változatot vásároljunk, hogy a gyakori használattal ne rontsunk annak állapotán. A napolaj például a legzsírosabb, így nem érdemes zsíros bőrön alkalmazni. A krém és az olaj könnyebben beszívódnak a bőrbe, a legkevésbé zsíros forma pedig a naptej.
Akármennyire körültekintően választottuk is ki a megfelelő fényvédőszert, nem szabad megfeledkeznünk a napon töltött idő aranyszabályairól, hiszen a naptej sem nyújt teljes garanciát a leégés elkerülésére. Délelőtt 10 és délután 4 óra között érdemes kerülni a napozást, és, hogy huzamosabb ideig a napon tartózkodjunk. Strandolás közben sem szabad megfeledkezni a védelemről, ilyenkor jó, ha vízálló terméket használunk, és miután megszáradtunk, újra bekenjük magunkat. A direkt napfénynek kitett testrészeken – az arcon, tarkón, vállakon – érdemes magasabb faktorú naptejet alkalmazni, illetve a napon való tartózkodás előtt 20-30 perccel felvinni a készítményt bőrünkre.
Kiemelt ajánlatunk
Akciós ajánlataink
20%
BioCo C+D duo Retard C-vitamin 1000 mg + D3-vitamin 2000 NE filmtabletta 100x
4599 Ft helyett
Akciós ár
3679 Ft
Online rendelhető
20%
Rubophen Thermo cukormentes 500mg/10mg citromízű granulátum 12x
4449 Ft helyett
Akciós ár
3549 Ft
Online rendelhető
20%
Strepfen cukormentes 8,75mg szopogató tabletta 24x
4099 Ft helyett
Akciós ár
3279 Ft
Online rendelhető
Kapcsolódó cikkek