Mit kell tudni a pikkelysömörről?

Mit kell tudni a pikkelysömörről?

Kapcsolódó tünetek:

Ennek oka a bőr szarutermelő sejtjeinek fokozott működése. A pikkelysömör kialakulásában genetikai és környezeti tényezők egyaránt közre játszanak, mindkét nem érintett, minden életkorban kialakulhat.

A pikkelysömör és az arra való hajlam genetikailag öröklődik. A bőrtünet időről időre meggyógyul, majd újra kiújul. A bőrön foltszerű, fokozott elszarusodást mutató elváltozások jelennek meg, melyek összefüggő, nagyobb kiterjedésű bőrelváltozásokká folyhatnak össze. A psoriasis leggyakrabban előforduló formájában csak bizonyos helyeken jelentkeznek a bőrtünetek, legtöbbször ott, ahol irritációnak vannak kitéve: végtagok, könyök, térd, hajas fejbőr, combhajlat, külső nemi szervek, stb. A pikkelyes bőr súrlódás, dörzsölés hatására könnyedén leválhat, alatta nyílt seb marad, ami, ha nem kezeljük megfelelően, elfertőződhet. Nyáron általában enyhülnek a tünetek, komolyabb stressz hatására azonban romlik a beteg állapota.

A pikkelysömör nem kellemese látvány, de tudnunk kell, hogy nem fertőző betegség! Sok pikkelysömörtől szenvedő beteg érzi magát kirekesztettnek, a környezetében élők távolságtartóan viselkednek vele, holott tudják, hogy a betegség nem fertőző. Ez könnyen depresszióhoz vezethet, ami akár a bőrbetegség további romlását is eredményezheti.

Jelen pillanatban a pikkelysömörre nincs gyógymód, megfelelő kezeléssel azonban tünetmentessé lehet tenni. A bőrgyógyászok a nem, az életkor, adott esetben a társbetegségek figyelembe vételével választják ki a megfelelő kezelést. Úgynevezett biológiai terápia (injekciókúra) abban az esetben vehető igénybe – szigorúan szakorvosi rendelvényre -, ha már más kezelés nem használ. Mivel jelen pillanatban ez egy életen át tartó betegség, folyamatos együttműködést követel a beteg és a bőrgyógyász között. A cél, a számos kezelési lehetőség közül megtalálni a megfelelőt, mellyel enyhíthetőek a tünetek, vagy a teljes tünetmentesség elérése.

Megoldás lehet az étkezési szokások megváltoztatása, ez azonban a szervezet lassú reagálása miatt igen sok türelmet és kitartást igényel. A tejtermékekre érzékeny, pikkelysömörben szenvedő betegeknél például a tej, a sajt elhagyása az étrendből tünetmentessé teheti a beteget.

Szakértők azt javasolják, hogy a pikkelysömörös betegek hagyják el étrendjükből a gyulladáskeltő (cukor, transz-zsírok, vörös- és feldolgozott húsok, tejtermékek, alkohol, finomított gabona, stb.) élelmiszereket, azonban gyulladáscsökkentő ételek (lazac, cékla, paradicsom, áfonya, mandula, meggy, fokhagyma, extra szűz olívaolaj, stb.) fogyasztásával tüneteik jelentősen enyhíthetők.

Gyakran ajánlják a psoriasisban szenvedő betegeknek a Holt-tengeri fürdőt. A különösen magas sótartalmú tengervíz, az ottani klíma jót tesz a bőrnek, enyhíti a tüneteket.

2015. december 21.

Kiemelt ajánlatunk

Kapcsolódó cikkek