A látásunk az egyik legnagyobb kincsünk, éppen ezért nagyon ijesztő lehet, amikor valamilyen szemészeti problémát tapasztalunk magunkon. Pedig ezek viszonylag gyakoriak, különösen a szemhéjgyulladás, ami bárkit érinthet. Köztudott, hogy a szemünk és ezzel látásunk védelmében nagyon fontos szerepet játszik a szemhéj, ami a szemgolyó felszínét óvja a károsodásoktól. A szemhéjgyulladás van, hogy ennek csak egy koncentrált részét érinti, máskor az egészre kiterjed. Ezen állapot tünetei és kezelési módjai sokféle lehetnek, ugyanakkor fontos, hogy megfelelően azonosítsuk és kezeljük a problémát.
Ebben a cikkben részletesen tárgyaljuk a kondíció lehetséges okait, tüneteit és kezelési lehetőségeit.
A szemhéjgyulladás okai
A szemhéjgyulladás különböző okok miatt alakulhat ki, és ezek az okok gyakran átfedésben állnak egymással. Íme néhány gyakori kiváltó tényező.
Allergiák
A felső szemhéj duzzanat okai között gyakran szerepelnek az allergiás reakciók. Az allergia akut vagy krónikus gyulladást is eredményezhet. Az okozó lehet por, pollen, kozmetikumok vagy ételek, de bármilyen más allergiás reakciót kiváltó tényező is. Ezek az allergének irritálhatják a bőrt, gyulladt, duzzadt szemhéjat eredményezve.
Más kondíciók
A cukorbetegeknél gyakrabban előfordulhatnak szemhéjgyulladások, és sok esetben éppen egy ilyen gyulladás vizsgálata során derül fény magára a cukorbetegségre.
Bakteriális fertőzés
Szintén gyakori ok a bakteriális fertőzés, melynek egyik speciális megjelenési formája az árpa vagy a jégárpa, ami jól körülhatárolható területen képez gyulladást a szemhéjon. Mindkettő úgy alakul ki, hogy eltömődnek a szemhéj mirigyeinek kivezető nyílásai, majd befertőződnek. Odafigyeléssel és gondos kezeléssel ezek a gyulladások szépen elmúlnak, ám rendesen meg kell vizsgáltatni őket, mert az szemhéjon daganat is növekedhet, ezt pedig nem szabad összetéveszteni az árpával.
Az alsó szemhéj duzzanat a könnycsatornák vagy az alsó szemhéj nyálkahártyájának fertőződése miatt alakul ki. Az alsó szemhéj gyulladás gyakran jelentkezik például megfázásos megbetegedések esetén. Van olyan fertőzés is, ami hegesedést eredményezhet és akár tályogot is, tehát mindenképp kezelni kell.
Bőrbetegségek
A szeborreás dermatitisz a fejbőrön, az arcon és a szemhéjakon is megjelenhet, ilyenkor a gyulladt szemhéj jelezhet, hogy baj van.
A rosacea egy krónikus bőrbetegség, ami az arc középső részén vörösséget és duzzanatot okoz. Ha a rosacea a szemhéjakat is érinti, akkor szemhéjgyulladás alakulhat ki.
Sajnos a herpeszvírus okozta gyulladás is átterjedhet a szemgolyóra. Ez a vírus különösen akkor fertőzheti ezt a területet, amikor a betegség okozta hólyagocskák kifakadnak.
De megjelenhet a szemhéjon ekcéma, pikkelysömör és számos más, testszerte is előforduló bőrbetegség is.
5. Meibomian mirigy diszfunkció
A meibomian mirigyek a szemhéjak belső részén találhatók, és olajat termelnek, amely a könnyfilm része. Ha ezek a mirigyek eltömődnek vagy nem működnek megfelelően, szemhéjgyulladás alakulhat ki.
Időskori problémák
A szemhéjgyulladás abból is fakadhat, hogy a szemhéj nem megfelelően áll. Ez leginkább idős korban jelentkezik, amikor a szemhéjat tartó szalagok meglazulnak. Ilyenkor az alsó szemhéj kifelé és befelé is billenhet. Előbbi esetében zavart szenved a könny elvezetése, aminek következtében gyulladt lesz a szemfelszín és a szemhéj is. Utóbbinál pedig a szemhéjat irritálják a váladékos pillaszőrök, a szemgolyót pedig a befelé álló pillák zavarják, karistolják. Utóbbi esetben a folyamatos mechanikai irritáció hegesedést okozhat a szemgolyón, ami a látást is veszélyezteti. Szemhéjgyulladást egyébként bármikor okozhatnak a hibásan álló szempillák, az idősebbeknél pedig a csöngő szemhéj gyulladása és duzzanata zavarhatja a látást.
Pirosság, bedagadt szemhéj: íme, a leggyakoribb tünetek
A szemhéjgyulladást könnyű felismerni, hiszen elég egyértelmű tünetei vannak. Nézzük meg, melyek jellemzőek leginkább!
Szemhéjduzzanat
A szemhéjgyulladás egyik leggyakoribb tünete a szemhéj duzzanata. Ez lehet felső szemhéj duzzanat vagy alsó szemhéj duzzanat, attól függően, hogy melyik részt érinti a gyulladás. A duzzanat lehet enyhe vagy súlyos, és néha a szemhéj teljes egésze bedagad. Ez különösen akkor lehet kellemetlen, ha felső szemhéj dagadás áll fenn.
Vörösség és irritáció
A szemhéj ilyenkor kipirosodik – teljesen vagy csak részterületen. A gyulladt szemhéj tehát gyakran vörös, amivel az irritáció érzése is együtt jár.
Fájdalom és viszketés
Fájdalom nem mindig kíséri a gyulladást, az leginkább a herpeszvírus okozta esetekben jellemző, a viszketéssel és az égő érzéssel együtt. Ez különösen zavaró lehet, mivel a dörzsölés tovább súlyosbíthatja a gyulladást.
Könnyezés és váladékozás
A szemhéjgyulladás miatt a szemek többet könnyezhetnek, de sárgás vagy zöldes váladék is megjelenhet. Ez a váladék gyakran reggelre rászárad a szempillákra, ami összeragadást okozhat.
Fényérzékenység
A gyulladt szemhéjak miatt a szemek érzékenyebbek lehetnek a fényre. Ez kellemetlenséget okozhat, különösen erős napfény vagy mesterséges fényforrások esetén.
A szemhéjgyulladás kezelése
A diagnózis felállítását orvos, súlyosabb esetben kifejezetten szemész végzi, de előfordul, hogy be kell vonni bőrgyógyászt vagy fül-orr-gégészt is.
Amikor megállapították a gyulladás pontos okát, kezdődhet a kezelés, hiszen a tünetek enyhítése mellett az a legfontosabb, hogy a probléma gyökerét megszüntessük. A szemhéjgyulladás kezelése tehát az okoktól és a tünetek súlyosságától függ. Íme néhány bevált kezelési módszer.
Szemhéjtisztítás
Az egyik legfontosabb lépés a szemhéjgyulladás kezelésében a megfelelő szemhéjtisztítás, amivel biztosíthatjuk a kellő higiéniát. Ezt meleg vizes borogatással és gyengéd, antibakteriális szappannal vagy speciális szemhéjtisztító oldatokkal végezhetjük. A meleg borogatás segít megnyitni a meibomianmirigyeket és eltávolítani a lerakódott váladékot.
Antibiotikumok
Ha a szemhéjgyulladás bakteriális fertőzés miatt alakult ki, az orvos antibiotikumos kezelést írhat fel. Ez lehet antibiotikumos szemcsepp vagy kenőcs, amely közvetlenül a szemhéjra alkalmazható, vagy orális antibiotikum.
Szteroidos szemcseppek vagy kenőcsök
A súlyosabb gyulladás csökkentésére szteroidtartalmú szemcseppek vagy kenőcsök is alkalmazhatók. Ezeket azonban csak orvosi felügyelet mellett szabad használni, mivel hosszú távú alkalmazásuk mellékhatásokkal járhat.
Műkönnyek
A szemhéjgyulladás gyakran együtt jár száraz szemmel, ami tovább súlyosbíthatja a tüneteket. A mesterséges könnyek segíthetnek a szemek nedvesítésében és a kellemetlen érzés enyhítésében.
Allergiakezelés
Ha a szemhéjgyulladást allergia okozza, fontos az allergének elkerülése és allergiaellenes szerek használata. Ez lehet antihisztamintartalmú szemcsepp vagy orális úton alkalmazható antihisztamin.
Meibomianmirigy kezelése
A meibomianmirigy-diszfunkció kezelésére különféle módszerek léteznek. A meleg borogatás mellett speciális eszközökkel, például meibomianmirigy-masszírozóval vagy lipiflow készülékkel is kezelhető.
Műtétes beavatkozás
Nem megfelelően álló szemhéj esetében műtét korrigálhatja a jelenséget, ahogy a daganatok esetében is ez adhat megoldást. A gyógyulás ideje mindig attól függ, mennyi idő megszüntetni az alapproblémát.
Lépjünk mihamarabb!
Legyen szó alsó vagy felső szemhéj gyulladásról, mindenképpen kellemetlen tünetekkel állunk szemben – ám az állapot minden esetben kezelhető. Fontos, hogy időben felismerjük a tüneteket és azonosítsuk a gyulladás okát, hogy megfelelő kezelést alkalmazhassunk.
Szemhéjtisztítás, antibiotikumok, szteroidok, mesterséges könny, szemcsepp gyulladásra, allergiakezelés: szerencsére ma már számos módszer áll a rendelkezésünkre. Ezekhez pedig mindenféle készítményt megtalálunk a BENU kínálatában! Amennyiben pedig a tünetek nem javulnak, mindenképpen forduljunk szemész szakorvoshoz, hogy további vizsgálatok és kezelési lehetőségek álljanak rendelkezésünkre.