Mi is az a malária és hol kell tőle tartani?

malária

Kapcsolódó tünetek:

  A maláriáról sokan azt hiszik, hogy vírus vagy baktérium okozza, pedig egyáltalán nem erről van szó. A betegség kialakulásáért az egysejtű plazmódiumok felelősek, melyek leggyakrabban a szúnyogok segítségével jutnak be az ember véráramába, onnan pedig a májba, majd a vörös vérsejtekbe.

Mit kell tudni a maláriáról?

A malária a Föld trópusi területein, párás, meleg és mocsaras környezetben van jelen jellemzően, korábban az emberek sok tévhittel magyarázták eredetét. Nevét is egy ilyen téves elképzelés adta, ugyanis szó szerinti fordításban ’rossz levegőt’ jelent. Az emberek úgy gondolták, hogy a mocsarak rossz levegője okozza a betegséget. Ma már természetesen tudjuk, hogy ez nem így van, és a fertőzött szúnyogok csípése juttatja a plazmódiumokat a vérbe. Így fel is lehet készülni a malária elkerülésére vagy gyógyítására. A maláriát okozó parazitának négy fajtája ismert és ettől függően a betegség lefolyása, súlyossága és kezelése is eltérő lehet. Az viszont a fertőzéseknél hasonló, hogy a malária legalább hat napig, de akár 2-4 hétig is lappanghat (és előfordulnak éveken át lappangó esetek is), majd lázrohamokkal, verejtékezéssel jár. A fertőzés során a paraziták előbb a májban szaporodnak, majd elárasztják a vörösvérsejteket, tovább szaporodnak és a fertőzött vértesteket szétrepesztik. A legsúlyosabbnak mondható Plasmodium falciparum fertőzés esetén annál is több vörösvértest pusztul el, mint amennyi megfertőződik és ennél fordulhatnak elő legnagyobb arányban szövődmények is.

Hol fordul elő?

A malária a világ trópusi országaiban nagyrészt jelen van, főleg a nem sűrűn lakott, mocsaras területeken – míg a nagyvárosokban és higiéniailag jobb helyzetben lévő településeken szinte elő sem fordul. A fertőzés veszélye Afrikában sokkal nagyobb, mint mondjuk Délkelet-Ázsiában vagy Latin-Amerikában és mielőtt utaznánk, érdemes a WHO-nál érdeklődni arról, mi számít éppen kifejezetten veszélyes területnek. És annak is jó utánanézni, mely malária megbetegedések a legjellemzőbbek az adott helyen. A malária általában úgy indul, mint egy influenza, ezért, ha fertőzött területen járunk vagy jártunk érdemes azonnal kideríteni, valóban arról van-e szó és már meg is lehet kezdeni a megfelelő gyógyszeres kezelést. A gyógyszer alapvetően megelőzésként ajánlott. Két héttel a fertőzött területre való belépés előtt kell elkezdeni a szedését és a területe elhagyása után is 2 hétig folytatni kell. Erről mindenképp orvosnál kell tájékozódni. És a szúnyogok elleni védelemre is figyelni kell, hogy elkerüljük a fertőző csípéseket. Ez nem csak azt jelenti, hogy használunk szúnyoghálót és szúnyogriasztókat, hanem azt is, hogy a veszélyes területeken szürkületkor és éjszaka keveset vagyunk a szabadban.

2017. augusztus 25.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek