Karácsony cukorbetegen? Ezekre figyeljen karácsonykor, ha cukorbeteg!
Kerülje a folyamatos nassolást!
A legveszélyesebb a folyamatos jellegű étkezés, a nassolás, mivel ilyenkor állandósul a vércukorcsúcs. Ez különösen igaz akkor, ha a nassolt étel magas cukortartalmú, például: szaloncukor, csokoládé, bejgli vagy egyéb karácsonyi sütemény.Mondjon nemet!
Bármennyire is csábítóak a sütemények, torták, tudjunk nemet mondani! Ha mi megyünk vendégségbe, előre beszéljük meg a vendéglátó családtagokkal, hogy készüljenek cukorbetegek számára is fogyasztható alternatívákkal: édesítőszerrel, maglisztből, zabpehelyből, zabkorpából, kölesből készült süteményekkel, chiamagos-étcsokis pudinggal. Az is megoldás lehet, ha a desszertet mi magunk készítjük el és visszük magunkkal.Tervezze meg a kímélő menüsort!
Ha mi vagyunk a vendéglátók, tervezzük meg úgy a menüsort, hogy legyenek egészséges alternatívák: a sültek mellé a krumplin kívül kínáljunk sült zöldséget, a hal mellé salátát! Rengeteg alapanyagból válogathatunk, amelyek a megszokott ízélmény mellett még egészségesek is! A bulgur, a köles, az édesburgonya kiválóak köretnek, a húslevest pedig – ha nem túl zsíros húsból, sok zöldséggel készül – mindenki fogyaszthatja.Fogyasszon rostokban gazdag, roppanósra párolt, lassú felszívódású ételeket!
Az étkezés utáni vércukorszint alakulása elsősorban a táplálék szénhidrátmennyiségétől függ, valamint attól, hogy milyen gyorsan emésztődik és szívódik fel a szénhidrát a véráramba. A szénhidrátok emésztése és felszívódása viszont nagymértékben függ a táplálékkal együtt fogyasztott fehérjék, zsírok és élelmi rostok mennyiségétől. Ezek lassítják a szénhidrát felszívódását, azaz ilyenkor az étkezést kisebb vércukor-emelkedés és laposabb vércukorgörbe követi, mintha ugyanennyi szénhidrátot fogyasztanánk a fent említett anyagok nélkül.Kerülje az alkoholt!
A röviditalok, likőrök, mivel nagy mennyiségben tartalmaznak cukrot, mindenképpen kerülendők. Európai diétás ajánlások szerint napi 1-2 dl vörösbor elfogyasztása cukorbetegek esetében hozzájárulhat az érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez. Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni az alkohol magas energiaértékéről sem: fokozott mértékben történő fogyasztásuk a testtömeg nemkívánatos gyarapodását is eredményezheti!Étkezések után mozogjon!
A mozgás jótékonyan hat a vércukorszintre, ezért étkezéseket követően érdemes beiktatni egy kiadós sétát. Nem csak a vércukorszint rendezésében segít, de az emésztési folyamatokat is felgyorsítja.Igyon sok folyadékot!
Aki elfeledkezik a folyamatos belső hidratálásról, a vére sűrűbbé válik és cukorkoncentrációja magasabb lesz, még azoknál is, akik nem cukorbetegek. Éppen ezért a napi 2-3 liter folyadék – ásványvíz, cukrozatlan gyümölcstea – nélkülözhetetlen, ha egészségesek szeretnénk maradni és a vércukorszintünket kordában kívánjuk tartani.
2016. november 30.